Testovali jsme šunkové salámy

V našem testu jsme se zaměřili na to, jak je to s obsahem masa, tuku, soli a přídatných látek u šunkových salámů. Hodnotili jsme i senzorickou kvalitu jak salámů českých, tak zahraničních.

Přestože obliba levnějších typů měkkých salámů jako junior a šunkový salám už roky postupně klesá a spotřebitelé si raději připlatí za šunku, někteří zákazníci na výrobky tohoto typu stále nedají dopustit. Tento masný výrobek je ovšem třeba pečlivě vybírat, neboť jejich kvalita je značně rozdílná.

Aby se masný výrobek vůbec mohl šunkovým salámem nazývat, musí splňovat následující kritéria – použitým masem smí být pouze vepřové nebo hovězí a nepřipouští se použití strojně odděleného masa nebo strojně odděleného kuřecího masa. Obsah masa by měl být nejméně 55 %, obsah tuku maximálně 20 %. Produkt patří do skupiny tepelně opracovaných masných výrobků. Všechny testované produkty byly baleny v ochranné atmosféře – ve směsi plynů, které prodlužují trvanlivost výrobku, je nejčastěji obsažen oxid uhličitý a dusík.

Jak jsme testovali?

V hypermarketech jsme zakoupili 14 vzorků balených šunkových salámů, krájených i jeden nekrájený (Dulano), jak od českých, tak od německých a rakouských výrobců. Laboratorní analýzy provedli odborníci akreditované laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze, senzoricky salámy hodnotila odborná porota složená mj. ze zástupců výrobců. Salámy rovněž senzoricky hodnotili odborníci ze SVÚ Praha a to v poslední den data spotřeby. Odborníci v laboratoři zjišťovali obsah masa, tuku, soli, vápníku a prověřovali, zda salámy neobsahují nepovolené strojně oddělené maso, sojovou nebo drůbeží bílkovinu či syntetické barvivo.

 

 

Vydáno: 13.10.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=4643
Zdroj: 

Mgr. Jana Uhlířová