Šťáva se sílou gladiátora

Ječmen je jedna z nejstarších obilovin používaná již tisíce let. Římané ho prý kdysi zařazovali do jídelníčků svých vojáků a v oblibě ho měli též gladiátoři. Za větší rozšíření lze však poděkovat pomyslnému „otci“ této zelené šťávy, kterým je japonský lékař a vědec Yoshihid Hagiwar. Otestoval téměř 200 druhů zelených rostlin a nakonec skončil u obilovin, z nichž se jako nejlepší ukázaly být mladé listy ječmene.

Není ječmen jako ječmen

Na trhu jsou k dostání různé druhy prášků z mladého ječmene. Ty opravdu kvalitní jsou získávány vysušením šťávy, která se získá lisováním mladé ječmenné trávy, jiné se vyrábějí sušením celé ječmenné trávy.

Je paradoxem, že do České republiky se mladý ječmen většinou dováží ze zámoří ve formě sušeného prášku za dost vysokou cenu a přitom je zde nejstarší pěstovanou plodinou a druhou nejrozšířenější na českých polích. Možná si i vy kladete otázku, proč nestačí konzumovat jen naklíčená zrna ječmene. Hlavní rozdíl je především v tom, že mladé výhonky jsou na rozdíl od klíčků zelené. A právě zelené barvivo chlorofyl, které je svou strukturou podobné krevnímu barvivu hemoglobin, se na blahodárných účincích značně podílí.

 

Od kolénka po prášek

Ječmen je sklízen zhruba dva týdny po vyklíčení, než vznikne první kolénko na stéblu. Poté se listy operou a dají se lisovat. Takto získaná šťáva se poté suší v podtlakových komorách dvě minuty při teplotě 31 °C. Celá procedura od sklizně až po vakuové zabalení prášku trvá maximálně dvě hodiny. Díky tomu vznikne zelený prášek, který je čistým extraktem mladého ječmene, ve kterém díky šetrnému zpracování zůstávají zachovány všechny účinné látky.

Barva suchého prášku je světle zelená, nemusíte se obávat, že by byla znakem znehodnocení. Po rozmíchání ve vodě však získává zpět svoji sytě zelenou barvu. Necháte-li rozmíchaný prášek asi dvě hodiny stát, můžete si všimnout, že nápoj má stále stejně zelenou barvu a netvoří žádné sedliny. To svědčí o enzymatické a chlorofylové stálosti, čerstvosti a čistotě produktu. Aby si zelený nápoj všechny své účinné látky zachoval, je vhodné jej uchovávat v suchu a temnu při pokojové teplotě. V těchto podmínkách by měl vydržet i dva roky.

 

Léčivá síla

Unikátnost šťávy z mladého ječmene spočívá především v tom, že dodává tělu nejen veškeré potřebné látky a vitaminy, ale zároveň ho čistí od všech škodlivin a odstraňuje překyselení organismu, které je považováno za hlavní příčinu vzniku civilizačních chorob a oslabení imunitního systému. V mladém ječmeni lze nalézt 20 aminokyselin včetně osmi esenciálních, které si lidské tělo neumí vytvořit samo, velké množství enzymů a antioxidantů. Dále obsahuje vitaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, E, kyselina listová) a minerální látky (křemík, železo, draslík, vápník, hořčík, zinek). Navíc neobsahuje lepek, takže ho mohou užívat i lidé s celiakií.

Ječmen skvěle pomáhá při trávicích potížích a výborným doplňkem je též při hubnutí, jelikož snižuje chuť k jídlu. Doporučován je i lidem při obtížích s vysokým či nízkým krevním tlakem a při onemocněních srdce. Tato zelená šťáva však pomáhá i při chudokrevnosti, migréně, odstraňuje únavu a navrací celkovou vitalitu. Výborně se osvědčila také při léčbě kožních onemocnění a dokonce prý i potlačuje růst rakovinných buněk a celkově je vhodná při rekonvalescenci.

 

Odborníci však doporučují, aby lidé nečekali zázraky po prvních pár dnech. Při pravidelném užívání se však s velkou pravděpodobností podaří odstranit spoustu zdravotních potíží a taktéž lze předejít těm, které by v budoucnu mohly kohokoli potkat. Přes všechny výše uvedené zdraví prospěšné účinky je nutné zdůraznit, že mladý ječmen je jen doplněk stravy a ne lék, což mimo jiné znamená, že  jeho léčivé účinky nikdo nemůže zaručit.

Dávkování

Mladý ječmen je k dostání ve formě instantního nápoje, ze kterého si můžete smícháním s vodou vytvořit velmi rychle zdraví prospěšný nápoj. Za sklenici této šťávy zaplatíte ve zdravé výživě cca 35 korun. Čtvrt kilogramu sušeného extraktu pro výrobu nápoje lze pořídit cca za 1000 korun. A jak ho správně připravit? Vždy se řiďte pokyny na obalu, ale obvykle se rozpustí 1 kávová lžička prášku ve 200 ml vody, ideálně pomocí šejkru, aby se hořký prášek rozmělnil a získal tak jemnější chuť. Dejte však pozor, aby teplota vody nepřesáhla 45 °C, jinak by se mohly všechny enzymy a vitaminy zničit.

Mladý ječmen pijte nejlépe nalačno, asi půl hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, vždy však s nejméně hodinovým odstupem od klasických léků. Předávkování tímto nápojem (podobně jako předávkování zeleninou) naštěstí nehrozí. V počátcích užívání se mohou vyskytnout trávicí potíže, ale nenechte se tím odradit, po pár dnech se vše srovná.

 

Recept:

Zelené a zdravé smoothie

Ingredience: polníček, listový salát, výhonky munga, řapíkatý celer, avokádo, sladké jablko, mořská řasa nori, mladý ječmen

Postup: Všechny výše uvedené suroviny umyjte, vložte do mixéru, přidejte dvě lžičky mladého ječmene a kousek mořské řasy nori. Poté přilijte vodu tak, aby přesahovala ingredience asi o dva centimetry a rozmixujte.

 

 

Vydáno: 5.2.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Ing. Jana Poděbradská
Kategorie: