V nákupních košících si vozíme zbytečnosti

Tato lektorka od roku 2008 žije, vzdělává se a pracuje mezi ČR a Bali, kde realizuje projekty zaměřené na zkvalitnění života. Poradila nám, jaká podzimní strava je pro tělo nejlepší a čím si naplnit ledničku i spíž, aby nám naše zažívání poděkovalo.

Jak souvisí strava s délkou našeho života?

Strava je jedním z klíčových faktorů, které podmiňují délku našeho života. Je to jednoduché – tělo je živým organismem poháněným právě energií, kterou přijímáme ze stravy. Naše tělo můžeme přirovnat k autu. Jeho životnost závisí na více faktorech, ale jedním z těch základních je kvalita paliva. Pokud dáváme do auta kvalitní čisté palivo, motor běží jako hodinky a má dobrý výkon. Stejně tak je to i s naším tělem. Čím kvalitnější a tím čistší stravu bez chemických dochucovadel, glutamatů a genetické modifikace přijímáme na denní bázi, tím déle je tělo funkční, schopné se regenerovat a odolávat různým situacím.

 

Jak se zbavit pocitu, že zdravé jídlo není moc chutné a jeho příprava je časově a finančně náročná?

Pokud chce člověk opravdu  žít a netrávit čas obíháním lékařů, měl by se nad svým stravováním zamyslet. A hlavně – pokud se má člověk opravdu rád, tak proč by si měl sám ubližovat nevhodným výběrem stravy? Pečení a vaření někdy zabírá pár hodin času, takže z hlediska časového si nemyslím, že by zdravé jídlo trvalo déle. Naopak. Jde o to si takové stravování vyzkoušet a naučit se nové zpracování potravin. Dnes zdravé jídlo i vizuálně působí velice přitažlivě. A co se ceny týče? Myslím si, že to vychází podobně, především když vidím, kolik zbytečností lidé vozí v nákupních košících… I kdyby zdravé jídlo bylo dražší, sama vím, že ty nejlepší investice jsou do zdraví.

Které běžné potraviny, jež konzumujeme, přispívají k našemu stárnutí a přitom to třeba ani nevíme?

Vše, co obsahuje bílý rafinovaný cukr, především ve formě různých nápojů, v jogurtech, v tyčinkách a podobně. Dále ke stárnutí přispívají konvenční mléčné výrobky, bílé pečivo a maso. Za základní potravinu považuji i vodu, která se dnes bohužel konzumuje v neaktivní formě, která přispívá ke stárnutí.

Čím naplnit spíž a ledničku, abychom byli dlouho živí a zdraví?

Ledničku naplňme velkým množství ovoce, zeleniny, různých dochucovadel, jako je miso, kvalitní olivy, hořčice bez bílého cukru, kvašené zelí, kimči a kvalitní za studena lisované oleje. Ve spížce je dobré mít různé druhy semínek, oříšků a čočky, dale pak quinou, amarant, pohanku, cizrnu, celozrnnou rýži, mořské řasy, kvalitní mořskou či himalájskou sůl, med, strouhaný kokos, sušené ovoce, kokosový cukr a jiná přírodnější sladidla. Také je dobré  používat bylinky, kvalitní koření bez soli a glutamátů i dochucovadla, jako je třeba nepasterizovaný jablečný ocet, umeocet a tamari sojovou omáčku.

Média jsou je plná nabídek dietologů, výživových poradců, kurzů a školení o stravě... Jak zjistím, jaký způsob stravování je nejlepší právě pro mě?

Doporučila bych si o jednotlivých směrech něco přečíst či jít na přednášku. Styl, který s vámi zarezonuje, poté vyzkoušejte na delší dobu. Tím zjistíte, jestli tento způsob stravování funguje a přináší, co právě potřebujete.

 

Někdy se člověk potřebuje stravovat „rychle” – jak se v takovém případě vyhnout fast foodu?

Jde to jednoduše, hlavně když má člověk jasně nastavené priority. Z vlastní zkušenosti vím, že vedle fast foodu je většinou obchod, kde se dá koupit zdravější jídlo. Ale i ve fast foodu mají salát, takže se dá vždy vybrat. Já si s sebou v kabelce nosím buď tyčinky, sušené ovoce či kakaové boby jako tzv. rychlou zdravou energii na cestu.

Více na www.akademielecivevyzivy.cz.

 

 

Vydáno: 24.10.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Jana Uhlířová
Kategorie: