V Maroku se rozevírají nůžky mezi výrobou a spotřebou mléka
Spotřeba roste, protože roste počet obyvatel a současně roste i jeho životní úroveň. Maročtí zemědělci však naproti tomu postupně opouštějí chov mléčných krav, protože státem regulovaná cena mléka nekoresponduje s rostoucími náklady chovu (růst cen krmiv, pohonných hmot, energií). Zemědělci proto přecházejí k chovu dobytka na maso, kde je pro ně cena příznivější.
Obdobná situace je i v sousedním Alžírsku. Situaci využívají evropští výrobci. Španělská společnost ILAS (Industrias Lacteas Asturainas) zveřejnila rozhodnutí o vybudování mlékárny v Maroku, která bude zaměřena na produkci sušeného mléka a taveného sýra. Odbytištěm této mlékárny budou kromě Maroka i další země Magrebu a západní subsaharské Afriky.
Čeští exportéři v minulosti sušené mléko a další mléčné výrobky (máslo) do Maroka i Alžírska vyváželi. Poslední vývoz sušeného mléka z ČR do Maroka byl zaznamenán v roce 2008, do Alžírska tyto vývozy pokračují. Nyní by mohly české mlékárny na minulost navázat a znovu se na marockém trhu usadit. Vhodnou příležitostí k nalezení partnerů by mohla být účast na zemědělském a potravinářském veletrhu SIAM v Meknesu, jehož další ročník se bude konat v dubnu 2015. Jedná se o největší marocký veletrh s téměř 1 milionem návštěvníků. Pro bližší informace kontaktujte Zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Casablance.
Zpracovala zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Casablance.
Kontaktní údaje
Poštovní spojení
- Angle Bd. Zerktouni et Bd. de la Corniche 1
CasablancaMaroko
Telefonní spojení
- 00212 522226121 (Telefon)
E-mailové spojení
- E-mail: josef.vrbensky@czechtrade.cz
Vydáno: 7.8.2014
Autor: CzechTrade