Testovali jsme mléko
Čerstvé, nebo trvanlivé? Někdo dává z praktických důvodů přednost mléku, které vydrží několik měsíců, pro jiného je důležitější chuť blížící se čerstvě nadojenému mléku. Vždy by však mělo být hygienicky nezávadné a spotřebiteli chuťově vyhovovat. Jak dopadlo velké srovnání čerstvých a trvanlivých mlék prodávaných na českém trhu? A jak si vedla mléka průmyslová ve srovnání s těmi farmářskými?
Do testu jsme zařadili 14 čerstvých a 12 trvanlivých mlék. Čerstvá mléka jsou z kategorie plnotučná, mléka trvanlivá jsou všechna polotučná. Analýzy i senzorické hodnocení probíhalo na Státním veterinárním ústavu Praha. Cenově byla mléka nevyrovnaná, přičemž čerstvá mléka jsou obecně dražší. Průměrná cena čerstvých mlék byla 30 Kč, trvanlivých 21 Kč.
Vápníku méně, bílkoviny v normě
U plnotučného mléka musí obsah tuku dosahovat nejméně 3,5 %, což vzorky splnily. Výrobce mléka Pilos deklaruje tučnost jen 3,2 %, své mléko jako plnotučné neoznačuje, nicméně naměřenou hodnotou by do této kategorie spadal. U mlék trvanlivých se tučnost musí pohybovat mezi 1,5 a 1,8 %. Většina výrobků se pohybuje na dolní hranici, vymyká se jen vzorek MUH Trvanlivé mléko, u nějž je naměřená hodnota 1,9 %. Se započtením nejistoty měření tak ještě spadá do kategorie polotučných mlék, v žádném případě však neodpovídá deklarovaným 1,5 %.
Obsah vápníku legislativa neupravuje, ale v literatuře se uvádí jako vhodný limit nejméně 1200 mg/kg. Průměr u čerstvých mlék byl 1153, u trvanlivých mlék byl mírně nižší (1147). Obsah bílkovin musí dosahovat nejméně 2,9 %, což splnila všechna testovaná čerstvá i trvanlivá mléka. Výrobci však měli výrazně větší problém s dodržením deklarací na obale – nedodržela ji čtyři čerstvá a tři trvanlivá mléka. Legislativa stanoví také limit pro tukuprostou sušinu na nejméně 8,5 %. Z čerstvých mlék tomuto požadavku pět vzorků vyhovělo jen se započtením nejistoty měření, jeden nevyhověl. U trvanlivých byl tento problém výrazně menší – jeden vzorek prospěl díky započtení nejistoty měření, všechny ostatní byly zcela v pořádku.
Správná pasterace je základ
Všechna čerstvá mléka byla ošetřena pomocí pasterace – výrobky jsou označeny jako pasterované, šetrně pasterované či vysoce pasterované. U výrobků trvanlivých došlo k ošetření metodou UHT. Správnost provedení pasteračního procesu u čerstvých mlék jsme zkoumali pomocí fosfatázového testu. Limit pro to, aby mléko bylo shledáno v pořádku, je 350 jednotek. Mírně zvýšenou hodnotu jsme naměřili u tří vzorků, u mléka Farmy rodiny Němcovy dosahovala již 304 jednotek. To ukazuje, že pasterace nebyla zcela funkční, nicméně legislativní limit ani v tomto případě překročen nebyl.
Mikrobiologie až na výjimky bez závad
Všechna čerstvá mléka byla podrobena mikrobiologické zkoušce. Pozitivní je, že u žádného ze vzorků nebyly zjištěny listerie. Zákon předepisuje také testování na enterobacteriaceae, ukazující na znečištění mléka, jejichž limit je 10 kolonií. Ten překročily dva vzorky – Bio Vavřinec a výrazně mléko Farmy rodiny Němcovy (hodnota 930). Zvýšená hodnota u celkového počtu mikroorganismů, pro něž ovšem neexistují legislativní limity, byla zjištěna u pěti vzorků (Bio Vavřinec, Gran Moravia, Farma rodiny Němcovy, Moravia Farmářské mléko a Milkin). Všechna trvanlivá mléka byla v tomto ohledu bezproblémová.
Chutnají standardně
Většina mlék, s výjimkou dvou, vyhověla vzhledem, barvou, konzistencí, vůní a chutí standardu. Výjimku tvořily vzorky Naše Bio a Farma rodiny Němcovy. První z nich vykazoval nestejnorodou konzistenci s výskytem tukových částic. Jedná se o mléko nehomogenizované, takže tuto vlastnost nelze považovat za vadu, nicméně hodnotiteli byla hodnocena spíše negativně. Druhý vzorek byl na tom o poznání hůře – vykazoval pozměněnou vůni s cizím pachem a pozměněnou, nepříjemnou chuť. Obecně byla mléka čerstvá plnotučná vnímána jako plnější, lahodnější, sladší.
Co se na obale nedozvíme
Hodnocením prošly také obaly vzorků. Posuzovali jsme nejen, zda vyhovují legislativním požadavkům, ale také, jak jsou spotřebitelsky příznivé. Na několika obalech chybí specifikace podskupiny, tedy zařazení podle tučnosti. U řady výrobků se pak dozvíme jen, kdo mléko prodává, nikoli vyrábí. Pro spotřebitele je jistě přínosná informace, jak má mléko skladovat před otevřením i po otevření, ovšem na mnoha výrobcích tato informace chybí.
VÍTĚZ TESTU V KATEGORII TRVANLIVÉ MLÉKO:
VÍTĚZ TESTU V KATEGORII ČERSTVÉ MLÉKO:
Vydáno: 20.3.2015
Autor: Svět potravin