Téma měsíce: Umíme pít kávu?

Káva je nápoj vyrobený z plodů kávovníku, stromu pěstovaného na plantážích po celém světě. Jeho domovem je Afrika, konkrétně Etiopie, ačkoli za kolébku kávy je obecně považována Arábie. Káva je po ropě druhou nejvíce obchodovanou komoditou na světě, obchod s ní dnes živí přes sto milionů lidí.

 

 Arabica vs. robusta

Káva může mít nepřeberné množství chutí i vůní, které závisejí na původu, kvalitě a konkrétní sklizni. Velmi zásadní podíl má také způsob a kvalita pražení. V našich zeměpisných šířkách se většinou dostaneme jen ke dvěma základním typům kávy.

Arabica pokrývá asi 70 % světové produkce a pěstuje se ve větších nadmořských výškách. Obsahuje méně kofeinu a je velmi citlivá na teplotu. Robusta je méně náročnou odrůdou, její podíl na světové produkci dosahuje asi jedné čtvrtiny. Chuť kávy je silnější a obsahuje zhruba dvakrát více kofeinu než arabica. Špičkové odrůdy robusty mohou překovat horší druhy arabiky, ale obecně je arabica vždy výrazně kvalitnější.

 

 Káva pro zdraví

Káva obsahuje přes 200 zdraví prospěšných látek s antioxidačními účinky. „Až 70 procent denně přijatých antioxidantů mohou tvořit právě antioxidanty zkonzumované v kávě,“ řekl ČTK lékař Pavel Kohout. Pravidelná konzumace kávy tak dokáže přispívat k prevenci proti vzniku některých civilizačních onemocnění jako cukrovka nebo Parkinsonova choroba a napomáhá v případě mírných záchvatů astmatu.

Její spotřeba by ale vždy měla být umírněná a regulovaná s ohledem na věk a zdravotní stav konzumenta. „Doporučená denní dávka kofeinu je 200 až 300 miligramů na den, což představuječtyři až šest šálků denně,“ upřesnil Pavel Kohout.

Káva u nás

Rok 2013 byl ve světě kávy rekordní. Každý dospělý Čech si v loňském roce vychutnal v průměru400 šálků tohoto moku, což odpovídá třem kilogramům zrnek. Stále ale výrazně zaostáváme za evropskými kávovými velikány, jako je například Finsko, kde se vypije 12 kilogramů na hlavu ročně. Kaváren všech druhů je v České republice přes dva a půl tisíce (osm procent všech gastronomických zařízení), nejvíce je podle průzkumů navštěvujeme ráno a dopoledne. Asi ne překvapivě se nejvíce kávy vypije v Praze – kolem sedminy celkové spotřeby v ČR. Zde se také zákazníci o kvalitu nejvíce zajímají a vyžadují ji.

 

Podle průzkumů tvoří pražená káva, zrnková i mletá, 65 % prodané kávy v Česku. Druhá nejoblíbenější je káva rozpustná s přibližně pětinovým podílem, který se stále zvyšuje. Velmi rychle roste také trh s různými mixy typu 2v1 či 3v1.

Ačkoli informace o kvalitní kávě pronikají k řadě českých spotřebitelů, stále nejpopulárnějším typem zůstává tzv. turek. Hlavním motivací k pití kávy zůstávají její povzbuzující účinky, takže bezkofeinové nápoje dosahují velmi zanedbatelných hodnot. Češi preferují kávu aromatickou, středně silnou, lehce nasládlou nebo hořkou, kyselejší tóny nám nic neříkají. 

V posledních letech k nám přicházejí ve velkém kávové trendy ze zahraničí – hlavně ve velkých městech spěchají lidé hlavně po ránu s kelímky kávy v ruce a stále více hostitelů nabídne své návštěvě něco lepšího než instantní zalévanou kávu – kávovary (na zrnkovou kávu nebo kapsle) se stávají nezbytnou výbavou stále většího množství domácností. Ještě rychleji ale roste obliba posezení v kavárně s příjemnou atmosférou a kvalitním mokem.

 

 

Vydáno: 27.5.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Kateřina Bendlová
Kategorie: