Spirulina pro zdravé nápoje

 
Nově vyvinutý wellness nápoj švýcarské firmy SpirAlps obsahuje cyanobakterie vyrobené ve foto-bioreaktorech, dřeň broskví a jablek a extrakt z pěti bylin.

 

Spirulina –často označovaná jako mikrořasa - byla dosud jako doplněk stravy (zdroj vitaminů, minerálních látek, rostlinných pigmentů a antioxidantů) k dispozici jen v sušené formě jako tablety, kapsle či prášek (z Číny, Thajska, Indie či Hawaie. Švýcarští výzkumníci z firmy SpirAlps nyní vyvinuli různé receptury wellness-nápoje z čerstvé spiruliny, které testovali na trhu.

Optimálního výsledku bylo dosaženo se směsí čerstvé spiruliny (organismus proměnlivého tvaru, o délce ca 0,3 mm) se dření broskví a jablek, a extraktu z pěti bylin. Snahou bylo uvést na trh výrobek obsahující více příznivých složek, než umožňuje sušená forma.

Pro produkci standardizované řasy se místo běžných vodních ploch využívají uzavřené foto-bioreaktory, v nichž lze proces růstu regulovat a zabránit přístupu kontaminantů zvenčí. Produkt by měl být podroben šetrné pasteraci zastudena – naplněné uzavřené lahvičky s nápojem ve vodní lázni vystavit tlaku 6000 bar, přičemž výsledek odpovídá působení teploty 90 °C.

Nápoj Spiralps s certifikátem „bio“ je zatím k dispozici v obchodech se zdravou výživou, ale počítá se s jeho rozšířením.

 

Lebensmittel-technologie, 46, 2013, č. 3, s. 32-33

 

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 3.6.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigátor.cz)