Slabá produkce mléka v Chorvatsku

 
Nejmladší členský stát EU – Chorvatsko – se potýká s malou koncentrací chovu dojeného skotu a s tím spojenými vysokými náklady na výrobu mléčných výrobků.
 
 
Dnem 1. července 2013 přistoupilo Chorvatsko k Evropské unii jako 28. členský stát. Stejně jako celé odvětví zemědělství je i pro chov dojeného skotu charakteristická nízká koncentrace – v průměru připadá na jednoho chorvatského chovatele šest dojnic.
 
Protože v Chorvatsku chov dojeného skotu provozuje velké množství malých subjektů a zemědělské svazy příliš nefungují, je velmi obtížné získat relevantní informace z nezávislých zdrojů. Produkce mléka v prvním čtvrtletí letošního roku v Chorvatsku podle informací Agrarmarktu Austria výrazně poklesla.

 

Chorvatsko podalo žádost o členství v EU v roce 2003. Mezi lety 2005 až 2011 probíhala přístupová jednání. 9. prosince 2011 byla podepsána smlouva o přistoupení. Na základě ratifikace této smlouvy se Chorvatsko stalo členským státem EU.
Celková rozloha Chorvatska činí 56 536 km2 a 4,5 mil. obyvatel. Rozloha zemědělsky využívané půdy činí 12 0120 km2, v průměru připadají na jeden zemědělský podnik pouze 2,4 hektaru.

 

Chov dojeného skotu vykazuje nízkou koncentraci. V průměru připadá na každého z celkového počtu přibližně 4500 chorvatských chovatelů 6 dojnic. Mnoho podniků je předlužených, což má významný dopad na pokles počtu podniků specializovaných na chov dojeného skotu. Současně ale v uplynulých letech došlo jak ke zvýšení produkce mléka, tak také ke zlepšení jeho kvality.
 
Roční dodávky mléka činí přibližně 0,6 mil. tun, což podle informací Zentrale Milchmarkt Berichterstattung se sídlem v Berlíně ovlivní celkovou produkci mléka v EU nárůstem v objemu 0,4 %. Více než polovinu vyrobené suroviny zpracovává cca 40 domácích mlékáren, které vyrábějí především konzumní mléko. Ze zbytku mléka se vyrábějí převážně sýry a máslo, sušené mléko se téměř nevyrábí. Největším zpracovatelským podnikem je mlékárna Dukat, která je součástí francouzské skupiny Lactalis. Mlékárny se potýkají díky velkému množství subjektů, od kterých vykupují mléko, s velkými logistickými problémy a vysokými náklady.
 
Trh s mlékem se v loňském roce v balkánských zemích propadl. V průběhu prvních tří měsíců letošního roku poklesly podle údajů z Eurostatu průměrné denní dodávky mléka dokonce o 17 procent. Ve stejném období došlo k navýšení produkce sýrů; výroba konzumního mléka naopak poklesla.
 
Z domácích zdrojů dokáže Chorvatsko pokrýt cca 78 % poptávky po mléku. Zbylé množství musí pokrýt dovozem ze zemí EU. Především dováží sýry, konzumní mléko a čerstvé mléčné výrobky. Na začátku letošního roku došlo k poklesu exportu sýrů z EU do Chorvatska a naopak u másla a sušeného plnotučného mléka došlo k navýšení. V loňském roce EU dovezla z Chorvatska potraviny v celkové hodnotě 780 mil. € a opačným směrem putovalo zboží v hodnotě cca 1,4 mld. €.

 

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 2.7.2013

Autor: 
Ing. Dana Nehasilová (ÚZEI, Agronavigátor.cz)