Rostlinné a rybí tuky pomáhají méně, než se říká
Souboj mezi "hodnými“ a "zlými“ mastnými kyselinami v jídle, který se odehrává v medicíně a na pultech obchodů, se komplikuje. Důvodem je tento týden zveřejněná studie, která částečně boří zažitá tvrzení ohledně prospěšnosti nebo škodlivosti některých tuků.
Ze studie vyplývá, že konzumace stravy bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, v reklamě zkracované jako omega 3 či omega 6 kyseliny, v rozporu s častými tvrzeními nesnižuje riziko vzniku srdečních chorob.
Podle závěrů analýzy předchozích 72 studií, kterou zveřejnil americký lékařský sborník Annals of Internal Medicine, neexistují dostatečné důkazy pro doporučení konzumace potravin bohatých na rybí, kukuřičný či slunečnicový olej.
"V současných doporučeních by se měla odrazit poslední zjištění, která ukazují, že přínos kyselin ke snižování srdečních rizik je nízký,“ citovala agentura Bloomberg Rajiva Chowdhuryho, hlavního autora studie a kardiologa z britské Cambridgeské univerzity.
Polynenasycené mastné kyseliny podle současných doporučujících tvrzení, která smějí používat například na obalech výrobci různých doplňků stravy či margarínů, přispívají ke snižování cholesterolu v krvi, mají protisrážlivé a antiarytmické účinky, příznivě tedy působí na srdce a cévy.
Podle závěrů analýzy je navíc málo průkazný i pozitivní vliv snížené konzumace nasycených mastných kyselin na srdečně-cévní systém. Ty jsou zastoupené především ve stravě živočišného původu, červeném mase a výrobcích z mléka s vysokým obsahem tuků.
Analýza naopak potvrzuje, že transnenasycené mastné kyseliny obsažené například ve ztužených tucích a olejích představují zvýšené riziko. Podle analýzy se jejich konzumací zvyšuje pravděpodobnost cévní příhody o šestnáct procent proti průměru.
Nová analýza povede minimálně ve Spojených státech k diskusi o tom, zda jsou současná doporučení ohledně konzumace tuků v souladu s posledními zjištěními.
"Upřímně, mám strach, že to povede ke zmatení spotřebitelů,“ uvedl pro Reuters Duffy MacKay, předseda amerického Sdružení výrobců za zodpovědnou výživu. "Možná to nyní někteří použijí jako důvod, proč ignorovat desítky let trvající dobré rady,“ dodal.
Opatrní jsou nyní i zástupci lékařské obce, kteří se za mořem podílejí na schvalování oficiálních doporučení ve výživě.
Podle Lindy Van Hornové z Feinberovy lékařské fakulty Northwestern University v Chicagu je analýza kvalitně zpracovaná a ukazuje, že některé mastné kyseliny jsou lepší než jiné. "Ale zatím to není dost na to, aby se doporučení změnilo,“ uvedla. Van Hornová předsedala v roce 2010 výboru, který schvaloval zdravotní doporučení.
Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny jsou marketingovou trvalkou i v Česku. Odkazují na ně především výrobci různých potravních doplňků, kapslí či dominantní výrobce margarínů, společnost Unilever.
Vydáno: 21.3.2014
Autor: Svět potravin