Revoluce v jídelních lístcích

Od prosince loňského roku by váš boj měl být usnadněn povinností restaurací uvádět obsažené alergeny. Co všechno se nově v jídelních lístcích dočteme?

 Různé druhy alergií postihují až 30 % populace a tento poměr se neustále zvyšuje. Proto Evropská unie přistoupila k legislativní úpravě uvádění alergenů na balených i nebalených potravinách a v hotových pokrmech. Tuto povinnost zavádí nový zákon o potravinách, účinný od 13. prosince roku 2014. Počet alergenů, o jejichž přítomnosti musí být zákazník či strávník informován, je stanoven na čtrnáct a jejich výčet naleznete v tabulce. Jedná se o nejčastější látky, které citlivým lidem mohou způsobit zdravotní potíže, případně je i ohrozit na životě. Za další alergeny lze považovat též jablka, hrušky, meruňky, broskve, jahody, rajčata, špenát, aromatické byliny, ale ty se označovat nemusejí.

Fast food i michelinská restaurace

Povinnost uvádět alergeny obsažené v potravině či pokrmu se týká všech výrobců potravin a všech článků veřejného stravování, jako jsou restaurace, jídelny, nemocnice, sociální ústavy, prodejny, pekárny atp. Školním jídelnám se nechává prostor při aplikaci toho ustanovení, zejména s ohledem na charakter konkrétního školského zařízení. Jídelna má stejnou informační povinnost, jako každý jiný výrobce potravin a pokrmů, tedy zřetelné označení pokrmu alergenní složkou, není však povinna brát při výrobě jídel a tvorbě jídelníčku zřetel na jednotlivé strávníky s potravinovou alergií a vyhovět jejich žádosti o úpravu.  

 

Již dnes existuje řada restaurací, které na alespoň některé alergeny v jídelních lístcích upozorňují. Nové nařízení se týká všech restaurací bez rozdílu – fast foodů, čínských bister, horských chalup i luxusních restaurací v centrech měst. Původně přitom hrozilo, že legislativa půjde v regulaci ještě mnohem dál. Podle prvních návrhů byla jídla podávaná v restauracích postavena na stejnou úroveň jako balené potraviny v obchodech a jídelní lístky tak měly obsahovat nejen výčet obsažených alergenů, ale celé složení, k čemuž však Brusel nakonec nepřistoupil.

Postihy budou vysoké

Od 13. prosince loňského roku je možné důsledné dodržování zákona vymáhat. Ačkoli kontroloři, kteří jsou dozorem nad restauracemi pověřeni, slibovali, že zpočátku bude jejich role spíše poradní, od Nového roku sahají také k udělování pokut. Jejich maximální výše je stanovena na 3 miliony korun. A nejen to, restauratéři jsou nově ohroženi také žalobami ze strany zákazníků, jimž by jim v případě neuvedení alergeny způsobily zdravotní obtíže, případně i zdravotních pojišťoven, které by léčbu hradily. V takovém případě by však bylo nutné nade vší pochybnost prokázat, že zdravotní obtíže byly vyvolány obsaženým alergenem, na nějž nebyl zákazník v rozporu se zákonem upozorněn.

 

Restaurace mají na výběr

Restaurace mají několik možností, jak se s novou povinností prakticky vypořádat s ohledem na charakter provozu. Zákon jim nepředepisuje striktní povinnost uvádět jednotlivé alergeny přímo do jídelního lístku pod jednotlivé pokrmy, jak se někteří restauratéři obávali. Seznam alergenů v jednotlivých jídlech je možné vyvěsit na viditelném místě v restauraci či jiném stravovacím zařízení.

Případně je možné alergeny uvádět přímo v jídelním lístku – a to buď jmenovitě pod jednotlivými pokrmy, případně pomocí číselného označení alergenů, jejichž seznam s vysvětlivkami pak bude do jídelního lístku zvlášť vložen. Poslední možností je předložení informace o alergenech na zákazníkovo osobní vyžádání. V takovém případě musí být v jídelním lístku či u nabídky restaurace viditelně umístěna věta: „Informace o obsažených alergenech poskytne obsluha na vyžádání zákazníka.“ A navíc je obsluha povinna zákazníka o obsahu alergenů informovat, a to i ústně.

 

Vydáno: 26.1.2015

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Kateřina Kmecová
Kategorie: