Ořechy pro chuť i zdraví

Pekanové ořechy – lék na chřipku i rakovinu

Tyto ořechy jsou plody stromu druhu cary illinoensis (ořechovec pekanový), který roste v subtropech. Ořechovce jsou zajímavé stromy s cenným dřevem. Využívána je i jejich kůra, která se sama v pásech odlupuje. Nejoblíbenější jsou ořechovce pekany, vyšlechtěné do stovek odrůd. Pekanový ořech je vzhledově podobný vlašskému. Skořápka plodu je však hladká, různých barev přes odstíny žluté, hnědé a oranžové. Jedlá jádra jsou velice chutná, ale jak už u ořechů bývá, také tučná.

Na druhou stranu jsou bohatým zdrojem provitaminu A, vitaminu B, draslíku, vápníku, železa a fosforu. Jedinečné jsou i obsahem fytochemikálií, které vyvolávají proces, při němž se navzájem ničí rakovinné buňky. Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku, který je zásadní pro fungování bílých krvinek, jež bojují proti bakteriím a virům včetně chřipky a nachlazení.

Kešu – vitaminová bomba

Pocházejí z tropické severovýchodní Brazílie a jsou plodem dvanáctimetrového stromu – ledvinovníku západního.  Jeho plody jsou tzv. jedlé nažky a nacházejí se v  „kešu jablku“, které se buď lisuje a ze šťávy se vyrábí alkohol, nebo se jím krmí se dobytek. Nepravé plody – kešu oříšky – musejí projít jakousi „detoxikační kúrou“, než se nám dostanou na stůl. Skořápky ořechů totiž obsahují toxický olej kardol, který velmi dráždí kůži a sliznice, a tak celý proces zpracování vyžaduje pečlivé odstranění této žíravé kapaliny. Olej se dále využívá k výrobě např. průmyslových nátěrových hmot.

 

Tato energetická „bomba“ obsahuje mnoho vysoce hodnotných živin (nenasycené mastné kyseliny, kvalitní oleje, vitaminy A, B1, E, minerální látky jako železo, zinek a hořčík, betakaroten a stopové prvky, jež podporují růst buněk). Spolu se slunečnicovými semínky mají kešu oříšky nejvyšší obsah hořčíku, obsahují dvakrát více železa než hovězí maso.

Makadamový ořech – tučný a drahý

Pěstují se v subtropických oblastech, velké plantáže jsou v Austrálii a v Americe. Plody jsou skutečnou delikatesou, tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Jejich chuť a vůně jader vynikne až při pečení na oleji. Výborné jsou obalené v čokoládě, ale také s česnekem a bylinkami.

 

Ořech je velice tučný – obsahuje až 80 % tuku a vyrábí se z něj olej, který se přidává do kosmetických výrobků. Makadam vlastně ořech není. Je to peckovice a strom, na kterém roste, je podobný kaštanu. Kulatý plod velikosti třešně má pod tvrdou skořápkou semeno, tedy ořech, který lze jíst i v syrovém stavu, ale obvykleji se praží a koření, někdy jen solí, nebo cukruje.

 

 Pistácie – na krevní tlak

Pocházejí ze zemí Malé a střední Asie, dnes se pistáciové stromy vysoké až 10 metrů pěstují i ve Středomoří. Pár hrstí pistácií ve skořápce obsahuje více draslíku než banány. To pomáhá (jako součást zdravé výživy) k úpravě krevního tlaku, neboť draslík otupuje účinky soli. Výzkum ukázal, že denní porce pistácií rapidně snižuje riziko vzniku rakoviny, zejména co se týče rakoviny plic.

 

Vlašské ořechy – účinky na mozek i cholesterol

Pro nás notoricky známý a běžně pěstovaný ořešák královský je mohutný a vysoký strom, který plodí i sto let peckovice s jádrem. Dříve lidé věřili, že díky vnější podobnosti jádra s lidským mozkem jejich konzumace podporuje správný vývin mozku. Dnes už víme, že vlašské ořechy podporují nejen mozek, ale i celou nervovou soustavu.

 

Obsahují zejména vitaminy E a B, železo, zinek a selen. Mají dobré antioxidační účinky, snižují hladinu cholesterolu v krvi, ale pozor –při žlučníkových problémech lehce vyvolají záchvat. Protože obsahují málo sodíku, jsou vhodné pro osoby s nemocnými ledvinami a krevním oběhem. Dají se z nich vyrobit likéry, kompotují se nebo nakládají do medu či octa. Zralá jádra najdou nesčetné využití do moučníků, cukroví, dortů, pomazánek, k dekoraci a zdobení zákusků a nejrůznějších dezertů.

 

 

Vydáno: 29.1.2015

Autor: Svět potravin

Autor: 
Renata Reihserová
Kategorie: