Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem míří do UNESCO
„Naším cílem je předat kulturně historický klenot, jakým Kladruby bezpochyby jsou, v co nejlepší podobě a stavu dalším generacím. Letos končí investice do obnovy hřebčína za 300 milionů korun. Zároveň nám jde o podporu chovu koní obecně. Jen na zemské hřebčince jsme pro tento rok navýšili podporu o 33 procent na celkových 40 milionů korun,“ řekl první náměstek ministra Jiří Jirsa, který se jednání odborné pracovní skupiny zúčastnil.
„Péči zemských hřebčinců o plemenářství a chov koní nejlépe zajistí zřízení příspěvkových organizací, jak o tom minulý týden rozhodla vláda. Pokud by se oba hřebčince, tedy v Písku a Tlumačově, podle původního usnesení sloučily se státním podnikem Lesy ČR, nezaručovalo by jim to dostatečnou samostatnost v plnění úkolů. Omezovalo by je to i v jejich možném rozvoji,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Stabilizovat financování hřebčinců má i návrh úpravy plemenářského zákona. Předpokládá se, že do každého hřebčince by šlo z kapitoly MZe 18 až 20 milionů korun ročně jako příspěvek na provoz a dalších pět milionů jako investiční dotaci.
Ze strategie MZe v podpoře chovu koní vychází také snaha zapsat NHK Kladruby na seznam UNESCO. Na jednání pracovní skupiny byl stanoven harmonogram prací s výhledem 2 let do podání přihlášky, což by byla jedna z nejrychlejších nominací v rámci ČR. Tento plán zahrnuje například Srovnávací studii evropských historických hřebčínů a hřebčinců a Zpracování odborné publikace o kulturní krajině NHK jako součásti žádosti o zápis na seznam UNESCO.
Předsedou odborné pracovní skupiny je ředitel NHK Jiří Machek, kromě zástupců MZe a NHK jsou v ní i představitelé Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu a Pardubického kraje.
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe
Vydáno: 3.3.2015
Autor. Ministerstvo zemědělství ČR