Historie plnění mléka do obalů z kartonu
1906 – Američan G.W.Maxwell vyvinul obal ve tvaru hranolu na mléko máčením papíru v parafinu. Problém byl však s těsností uzavření a se zabráněním rychlému kažení mléka.
1916 – v USA vyrobili první vodotěsné kartony, které byly dodávány výlučně do mlékáren, a sice v pre-formovaném stavu.
1928 – americká společnost Paper Bottle Company zakoupila patent Jon Van Wormera z r. 1915. Karton byl teprve v mlékárně složen, slepen, naplněn a svařen (úspora nákladů za dopravu na rozdíl od dodávky obalu v pre-formovaném stavu).
1929 – Jagenberg Werke, Düsseldorf, si dali patentovat obal „Perga“. Na rozdíl od vývoje v USA nebyl určen pro rychle běžící zařízení velkých mlékáren, ale pro menší plnírny. Většímu rozšíření v Evropě zabránila krize v 30. letech.
1932/33 - americká společnost Paper Bottle Company uvedla na trh obal na mléko „Pure Pak“.Vnější i vnitřní strana kartonu byla pokryta parafinem, dno bylo slepeno. V mlékárně byl obal rozložen, naoplněn, horní část složena tlakem a zahorka uzavřena. Byly nabízeny objemy 240 – 950 ml.
1934 – Švéd Rauben Rausing pokračoval ve vývoji po studiu v USA, kde poznal karton na mléko. Americké balicí stroje byly příliš drahé, tak byla vyvinuta z kartonu roura, ve spodní části stlačena a svařena, druhý konec přiříznut k vytvoření stříšky a svařen – tak vznikl tetraedr (z toho vznikl název Tetra Pak).
1936 – firma Ex-Cell-O, která převzala práva na Pure Pak, instalovala v mlékárně v New Yorku plnicí zařízení s výkonem 24 kartonů/min. Toto rané provedení muselo být otevíráno nožem. V r. 1937 bylo prodáno 42 mil. kartonů.
1945-1958 – po válce vyvinul Tetra Pak novou techniku povlečení kartonu plastem a svaření kartonu pod hladinou tekutiny. V r. 1952 bylo do švédské mlékárny dodáno první plnicí zařízení na kartony - tetraedry.
1958 – norský inženýr C. A. Jophansen založil s majitelem tabákového koncernu J. H. Andersenem norskou firmu ELOPAK s licencí Pure Pak. Po několika letech dalšího výzkumu vybavila forma Ex-Cell-O všech 500 zařízení Pure Pak laminováním polyetylenem místo parafinu. Rovněž ELOPAK byl převeden na laminování PE.
Obal Perga zaznamenal po válce renesanci. V 60. letech byl v Evropě nejrozšířenější. V r. 1958 založila firma Jagenberg Werke firmu PKL (Papier- und Klebstoffwerke Linnich GMBH (nyní SIG Combibloc).
1962 – firma PKL zavedla kartonový obal laminovaný PE ve tvaru cihly „Blocpak“ a firma Tetra Pak obdobný „Tetra Brik“, obě včetně plnicích zařízení. Rozměry umožnily ekonomičtější přepravu na paletách.
1969 – průlom znamenalo aseptické plnění Tetra-Pak do kombinovaného kartonu, prototyp zařízení byl předveden již v r. 1961.
1975 – představila firma PKL aseptický systém „combibloc“. Začalo se s využíváním pro další produkty (pasterované mléko, kondenzované mléko, šťávy a později polévky, voda, víno aj.).
1987 – ELOPAK převzal obalový útvar firmy Ex-Cell-O a stal se celosvětovým vlastníkem licence Pure Pak.
2011 – byla na trh uvedena první kartonová aseptická láhev na mléko "Tetra Evero Aseptic ".
2012 – předvedl SIG Combibloc kartonovou láhev "combidome".
Pokračuje vývoj uzávěrů a ekologickém využívání použitých obalů. V Evropě se denně plní do kartonů více než 70 mil litrů tekutých potravin.
Flüssiges Obst, 2013, č. 5, s. 214-217
Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz
Vydáno: 24.7.2013