Dřez, houbička, kávovar…kde číhají bakterie ve vaší kuchyni?

Dřez

Omýváte v něm nádobí, zeleninu i syrové maso? Hlavní zdroj mikrobů ve vaší domácnosti se překvapivě skrývá právě zde – dřez ukrývá 100 000x více mikrobů než koupelna či toaleta. Co s tím? Čistěte svůj dřez bezprostředně poté, co v něm oplachujete rizikové potraviny jako maso nebo předměty typu misek pro domácí zvířata. Odpad vyčistěte jednou týdně. Nejlepší je čisticí přípravek ve spreji, ovšem nestačí ho pouze nastříkat a setřít, dejte mu i čas působit.

Houbička na nádobí

Až 75 % houbiček v domácnostech obsahuje koliformní bakterie. Špinavá houbička pak kontaminuje každý povrch, jehož se dotkne. Nehezká představa, že? Pravidelně proto houbičku měňte a perete v horké vodě během používání. Pokud na nádobí používáte kartáč, pravidleně ho čistěte nebo myjte v myčce.

 

Ruce

Stačí, že jste se dotkli neomyté skořápky vajec, syrového masa nebo neumyté zeleniny, a následně další potraviny a hned se vaše ruce stanou největším šiřitelem mikrobů v domácnosti. Co s tím? Plánujte dopředu. Připravte si nože, pánve, hrnce a ostatní nádobí, které budete k vaření potřebovat, takže se nebudete zbytečně špinavýma rukama dotýkat dalšího, čistého nádobí a tím jej kontaminovat. Pečlivě si v průběhu vaření myjte ruce z obou stran, nezapomínejte na místa mezi prsty rukou i pod nehty.

Kávovar

Kvasinky a plíseň číhají všude, i v zásobníku kávovaru. Způsobit problémy mohou hlavně alergikům a navíc negativně ovlivňují chuť kávy. Co s tím? Jednou za měsíc naplňte zásobník octem a nechte účinkovat 30 minut. Následně propláchněte opakovaně vodou. Součásti přístroje pravidelně omývejte a nechte je důkladně vysušit.

Kabelka, obal na notebook nebo batoh

Pokládáte svou tašku na kuchyňskou linku, když přijdete domů? Tu samou tašku, kterou jste předtím postavili do nákupního vozíku nebo na zem? Domů si z ulice a obchodů bohužel nepřinášíme jen to, co chceme. Bylo dokonce prokázáno, že více než polovina dámských kabelek na sobě obsahuje stopy fekálií. Snažte se proto svá každodenní zavazadla držet dál od míst, kde manipulujete s jídlem. Spodní část kabelky z kůže můžete jednou týdně očistit přípravkem, který si předtím na materiálu otestujte, aby nepoškodil materiál.

 

Držadlo a dvířka skříněk, lednice, trouby,…

Často na tato místa zapomínáme, protože nevypadají na první pohled špinavě. Ovšem každé místo, jehož se dotýkáme několikrát denně, může být kontaminováno. Co s tím? Neopomíjejte tato nenápadná místa při pravidelném úklidu kuchyně a omývejte je minimálně jednou měsíčně, nejlépe ihned poté, co jste přišli do kontaktu se syrovým masem nebo neomytými potravinami.

Odpadkový koš

Nehledě na to, jak jste čistotní, na odpadkovém koši se zachycují zbytky jídla nebo šťávy z masa. Jednou týdně proto odpadkový koš pečlivě omyjte, například ve sprše, postříkejte dezinfekcí, nechte působit, opláchněte a nechte oschnout.

 

Mikrovlnka

Domníváte se, že všechny škodlivé mikroorganismy spolehlivě zničí vysoká teplota? Chyba lávky! Ani v mikrovlnce není sterilní prostředí. Mikrovlnku proto čistěte jednou týdně, pečlivě otírejte skvrny po případně vylitých pochutinách – zabráníte tak množení mikroorganismů i nepříjemnému zápachu. Ohřívané jídlo zakrývejte chráničem.

Kuchyňská linka

Ačkoliv ji otíráte každý den, nemusí být perfektně čistá. Cokoliv na linku umístíte (neomyté potraviny, tašky s nákupem, kabelky), může uchovávat škodlivé mikroorganismy. Zhruba třetina linek proto na svém povrchu hostí koliformní bakterie. Čistěte proto linku před i po úpravě syrových i vařených potravin a zabraňte přístupu domácích zvířat do jejich blízkosti.

TIP: Sáhněte po přírodních prostředích: Místo chemických čisticích prostředků skvěle poslouží i ty přírodní. Sáhněte po citronu, jedlé sodě, octu, soli či esenciálních olejích pro provonění.

 

 

Vydáno: 29.10.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Jana Uhlířová