Dánsko snižuje daně z nealko-nápojů

 
Po zrušení daně z tuků dojde v Dánsku vzhledem k inflaci cen potravin, zhoršení zaměstnanosti a zvýšení nákupů v sousedních státech i k postupnému zrušení daně z nápojů s vysokým obsahem cukru.

 

Dánská vláda přehodnotila přístup ke zvýšeným daním na některé skupiny potravin po zkušenostech získaných při nastavení daně z tuku, která se používala rok. Daň z výrobků s vysokým obsahem tuku měla za cíl zlepšení výživy i přínos do státní pokladny. Došlo však k inflaci cen potravin, zhoršení zaměstnanosti a zvýšení nákupů v sousedních státech (např. u másla).

Vzhledem k přetrvávajícímu tlaku evropské asociace výrobců nealkoholických nápojů UNESDA proti  daním z obsaženého cukru a k obdobným důsledkům jako u daně z tuku, dojde i u této komodity k postupnému návratu k nulové dani - na úroveň roku 1930, a to ve dvou fázích: snížení o 50 % od 1. července 2013 a úplnému zrušení od 1. ledna 2014.

UNESDA vyzývá i další vlády, které již zavedly (Francie) nebo mají v plánu zavést obdobné daně z cukru, aby vzaly v úvahu negativní dopady.

EU Food Law Weekly, 2013, č. 576, s. 11-12

 

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 13.6.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigátor.cz)