Projednávání změny pravomocí z Rady a Parlamentu na Komisi v případě „snídaňových směrnic“

 
Přijetím opatření podle čl. 290 Lisabonské smlouvy může Komise měnit „nepodstatné prvky“bez schvalování Radou a Parlamentem.Projednává se situace u směrnic týkajících se kávových extraktů, kakaa, cukrů, džemů a sušeného mléka.

 

Orgány EU projednávají záležitost revize pěti tzv. „snídaňových směrnic“ (breakfast directives), které by měly být uvedeny do souladu s Lisabonskou smlouvou. Jedná se o
- směrnici 1999/4/ES o kávových a kávovinových extraktech,
- směrnici 2000/36/ES o výrobcích z kakaa a čokolády,
- směrnici 2001/111/ES o některých druzích cukru,
- směrnici 2001/113/ES o ovocných džemech, rosolech a marmeládách a kaštanovém krému,
- směrnici 2001/114/ES o některých druzích zahuštěného nebo sušeného mléka pro lidskou výživu.
Jmenované směrnice jsou zvláštní tím, že stanovují specifické požadavky pro uvedené skupiny potravin. Revizí se mají vyrovnat implementační pravomoci, tzn. aby Komise mohla aktualizovat požadavky v těchto směrnicích podle čl. 290 Lisabonské smlouvy. Článek 290 umožňuje, aby Rada a Parlament delegovaly na Komisi pravomoc, že může měnit a doplňovat některé „ne-zásadní prvky“ právních předpisů.
Podle kritické zprávy předložené předsedou parlamentního Výboru pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin M. Grotte v prosinci 2012 však předložený návrh na pravomoci delegované na Komisi zachází zbytečně daleko. Komise by tak mohla bez problémů měnit popisy, definice a názvy produktů, které ve skutečnosti jsou „podstatnými prvky“ těchto směrnic. Kromě toho navrhuje, aby pravomoc byla omezena na dobu 5 let a aby bylo případně následně možno požadovat po Komisi vrácení případných úprav směrnic do původního stavu.
Míra převedení pravomocí by měla odpovídat stavu stanovenému u směrnice 2012/12/EU o ovocných šťávách, kde definice a charakteristiky uvedené v příloze byly označeny za „podstatné prvky“, které Komise není oprávněna měnit.
Přes tyto připomínky však lze obecně s převedením pravomocí souhlasit, aby se vyhovělo základním principům Lisabonské smlouvy. Využití takových pravomoci však bylo zastaralé v situaci, kdy „podstatná“ jsou obecná pravidla stanovená nařízením 178/2002/ES o bezpečnosti potravin, které platí i pro skupiny potravin uvedené ve jmenovaných směrnicích.

EU Food Law Weekly, 2012, č. 560, s. 1-2
 

Dne 19. února 2013 odhlasoval parlamentní Výbor pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin zprávu o převedení pravomocí na Komisi, ale s určitými doplňky. Pravomoc Komise na případnou rychlou úpravu směrnic se nevztahuje na prodejní názvy, definice a charakteristiky produktů, protože ty jsou podstatnými prvky. K schválení takových změn musí spolurozhodovat Rada a Parlament.
Za „ne-podstatný“ prvek Výbor uznal např. výpočet % složek a druhů cukru ve směrnici o džemech. Do seznamu schválených složek bude Komise moci přidat nové položky, ale jen Rada a Parlament může jiné ze seznamu vyjmout.
Také bylo doplněno výše uvedené schválení převodu pravomocí na lhůtu pěti let a poté případně na dalších pět.
Další schvalování je na Radě a Parlamentu.

EU Food Law Weekly, 2013, č. 568, s. 14-15

 

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 16.5.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigátor.cz)