Kukuřice a čirok profitují za sucha z vyšší koncentrace CO2

 
Němečtí vědci se v polních pokusech zaměřili na vliv zvýšené koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře na růst kukuřice a čiroku.

 

V rozsáhlém polním pokusu vědci z vTI (Thünen-Institut für Biodiversität) v Braunschweigu zkoumali, jak působí zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, očekávaná v souvislosti s klimatickými změnami, na růst kukuřice a čiroku.

Vědci se přitom zaměřili na očekávaný vzestup koncentrace CO2 a silnější letní sucha. Ze základního výzkumu je známo, že kukuřice a čirok, které patří k tzv. C4 rostlinám, reagují citlivě na nedostatek vody. Zároveň by však měly při vyšší koncentraci CO2 snížit výdej vody do atmosféry.

Výsledky z laboratoře však nelze vždy aplikovat v reálných polních podmínkách. Vědci proto zkoumali reakce rostlin přímo na poli, přičemž část pozemku po celé vegetační období vystavili zvýšené koncentraci CO2 a zároveň simulovali sucho (Free Air Carbon Dioxide Enrichment, FACE).

Hospodaření s vodou a růstové podmínky kukuřice a čtyř různých odrůd čiroku byly zkoumány dvě vegetační období při současné (390 ppm) a budoucí (600 ppm) koncentraci CO2. Vědci mimo jiné prokázali, že kukuřice stejně jako čirok při vyšší koncentraci CO2 vydala do atmosféry zhruba o 25 % méně vody. Při dostatečném zásobení vodou produkovala kukuřice více biomasy než odrůdy čiroku.

V rámci zkoumaných odrůd čiroku se vyskytly výrazné rozdíly v produkci biomasy. Jak se teoreticky předpokládalo, zvýšení koncentrace CO2 při dostatečné dostupnosti vody nemělo žádný vliv na růst zkoumaných rostlin. Simulované letní sucho (např. pokles rezerv půdní vody pod 30 % až na 10 % využitelné polní kapacity) však vedlo k výrazným ztrátám na výnosech. Zde se pak projevil vliv CO2 – ztráty byly za vyšší koncentrace méně výrazné: kukuřice při stresu ze sucha vytvořila při zvýšené koncentraci CO2 zhruba o 18 % více biomasy než kukuřice při normální (= současné) koncentraci CO2.

U odrůd čiroku se výnosy zvýšily o 5 až 15 %. Čím silněji při současné koncentraci CO2 na rostliny působil vliv sucha, tím výraznější byl pozitivní účinek zvýšené koncentrace CO2.

Podle těchto výsledků s aktuálními odrůdami kukuřice a čiroku profituje z vzestupu koncentrace CO2 za letního sucha více kukuřice než čirok.

Kukuřice a čirok byly vybrány k pokusům vzhledem k tomu, že v mnoha zemích světa představují důležité potravinářské popř. krmné plodiny. Kukuřice navíc díky svému velkému růstovému potenciálu hraje významnou roli i jako energetická rostlina. K obohacení osevního postupu se jako alternativa ke kukuřici stále častěji zkouší pěstovat také čirok.

http://www.proplanta.de/Agrar-Nachrichten/Wissenschaft/Mais-Sorghum-Trockenheit_article1366289642.html

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 14.5.2013

 

Autor: 
Mgr. Dana Koubová (ÚZEI, Agronavigátor.cz)