EFSA a EMA hodnotí rizika fenylbutazonu
Požadavek Evropské komise na vědecké hodnocení rizik následoval po nedávné identifikaci hovězích produktů šizených koňským masem, a zjištění veterinárního protizánětlivého léčiva fenylbutazonu v koňském mase, které bylo ilegálně přidáno do potravinářského řetězce.
Ve společném hodnocení Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) došly k závěru, že nepovolená přítomnost reziduí fenylbutazonu v koňském mase je malým důvodem ke znepokojení konzumentů, vzhledem k nízké pravděpodobnosti expozice a celkově k nízké pravděpodobnosti toxických účinků. EFSA a EMA se domnívají, že není možné stanovit bezpečnou hladinu fenylbutazonu v potravinářských výrobcích živočišného původu, a proto by jeho použití v potravinářském řetězci mělo být i nadále zakázáno.
Fenylbutazon se příležitostně používá v humánní medicíně u pacientů s vážnou revmatoidní artritidou, a je spojen se vzácným případem krevní poruchy, aplastickou anemií, která byla zaznamenána u 1 ze 30 000 léčených lidí. Ve zprávě se uvádí závěrečné stanovisko, že pravděpodobnost individuální konzumace koňského masa kontaminovaného léčivem fenylbutazon a vzniku tohoto onemocnění je velice nízká – mezi 2 : 1 000 000 000 a 1 : 100 000 000. Tento odhad bere v úvahu pravděpodobnost expozice konzumentů fenylbutazonem z konzumace samotného koňského masa nebo z konzumace hovězích produktů šizených koňským masem.
EFSA a EMA zjistily, že přestože fenylbutazon je genotoxický ( má potenciál poškodit lidskou DNA), což nemohlo být zcela vyloučeno, toto poškození je nepravděpodobné. Ve zprávě Úřady došly také k závěru, že riziko karcinogenity je velice nízké, dané odhadem nepříliš časté konzumace koňského masa obsahujícího rezidua fenylbutazonu (konzumovaného jako samotného masa nebo v šizených hovězích produktech). Při odhadování možné hladiny fenylbutazonu v potravinách, vědci používali nejvyšší koncentraci léčiva (fenylbutazonu), která byla nahlášena v rámci koordinovaného programu kontrol členskými státy EU.
Jako součást tohoto hodnocení EFSA a EMA předaly řadu doporučení pro další redukci rizik z této látky vstupující do potravinářského řetězce, zaměřených na opatření k zesílení dohledatelnosti. Úřady EU zopakovaly potřebu zlepšení monitoringu a podávání zpráv o přítomnosti reziduí veterinárních léčiv u živých zvířat a v potravinářských výrobcích živočišného původu napříč celou Evropskou unií.
- Joint Statement of EFSA and EMA on the presence of residues of phenylbutazone in horse meat
- Report for 2011 on the results from the monitoring of veterinary medicinal product residues and other substances in live animals and animal products
- European Commission Q&A on horsemeat
- European Medicines Agency
Zdroj: EFSA
Zdroj: informační centrum bezpečnosti potravin
vydáno: 16.4.2013