Budoucnost kvót na cukr v EU
Kvótový režim na cukr (a na některé další komodity) existuje v EU již dlouhá desetiletí. Jeho podstatou je to, že EU stanovuje členským státům maximální povolené množství cukru, které se v něm může vyrobit, a státy tuto kvótu rozpočítávají jednotlivým cukrovarům. Kvůli tomu, že kvóta je stanovena nízko, vyhnala EU ceny cukru vysoko.
Současná legislativa, která kvóty nařizuje, vyprší v roce 2015 a Komise navrhla, aby po tomto datu již kvóty na cukr neexistovaly. Proti tomuto návrhu se však postavili evropští výrobci cukru, kteří usilují o pokračování cukerných kvót až do roku 2020.
Evropský parlament při projednávání návrhu hlasoval pro zachování kvót až do roku 2020, aby výrobci neutrpěli značné ztráty s ohledem na investice, které museli vložit. Podle mnohých hlasů však zachování kvót je nevýhodné pro producenty suroviny, spotřebitele a další zpracovatele potravin s obsahem cukru, ale výhodné jen pro výrobce cukru.
Politický tlak působí ve prospěch zachování kvót do r. 2020. Rada ministrů usiluje o to, aby do prosince 2013 byl schválen další balíček ohledně společné zemědělské politiky (CAP), aby nový systém platil od ledna 2014.
Komise navrhla, aby vzhledem k vzestupu cen cukru (v dubnu 2012 se dosáhlo ceny 715 EUR/t cukru, nejvyšší od r. 2006) bylo možno uvést na trh navíc 1,2 mil t. z dovozu i z evropské produkce (nad rámec kvót), a také povolení vývozu 700 000 t navíc v r. 2012/2013.
Další aktuality týkající se trhu s cukrem a cukrovinkami:
- schválení polyglycitolového sirupu do cukrovinek bez cukru,
- zvýšení limitu pro aflatoxiny ve fíkách ze 4 na 10 µg/kg na doporučení CAC,
- vývoj inovovaných cukrovinek (spolupráce univerzit Estonska a Polska) slazených extraktem rostliny Actinidia z baltské oblasti,
- zpřísnění inspekcí pro výrobce švýcarské čokolády dovážející do USA,
- úsilí o zvýšení limitů pro kadmium v čokoládě s cílem usnadnit export kakaa z produkčních zemí,
- schválení geografického označení původu pro med ze Španělska a sladkých výrobků z Portugalska a Francie,
- stažení z trhu (v Německu) cukrovinek z USA s parafinovým voskem v ostrých barvách (riziko zadušení dětí – porušení směrnice 87/357/EHS),
- zveřejnění předběžného seznamu aromat schválených pro cukrovinky, pečivo a ostatní potraviny,
- opakované posuzování bezpečnosti aspartamu,
- vydání nejnovější informace EFSA o výskytu akrylamidu ve sladkém pečivu,
- opatření pro regulaci importu rostlin a pylu kiwi kvůli riziku přenosu nemoci ohrožující celosvětově pěstování kiwi,
- výzva pro EFSA týkající se zkoumání vlivu neonikotinoidů na mortalitu včel.
Confectionary Production, 78, 2012/2013, č. 9, s. 7-9
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 27.3.2013