Minimalizace úletu přípravků
Nežádoucí úlet aplikovaných přípravků při ošetřování zemědělských plodin a kultur proti škodlivým organismům je jedním z důležitých faktorů ovlivňujících efektivnost aplikace přípravků a patří k zásadním rizikům plynoucím z aplikace přípravků postřikem. Je také důležitým ukazatelem pro opatření k ochraně životního prostředí.
Pro omezení úletu přípravků slouží celá řada opatření včetně používání protiúletových zařízení, která mohou být hodnocena dle procenta redukce nežádoucího úletu při použití daného zařízení. Protiúletová klasifikace v ČR rozděluje zařízení k aplikaci přípravků do tří tříd omezení úletu, označených hodnotou 50%, 75% nebo 90%.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů, uvádí v článku 11 opatření pro ochranu vodního prostředí a pitné vody, kterým by mimo jiné mělo být zřízení přiměřeně velkých ochranných pásem pro ochranu zdrojů povrchové a podzemní vody a ochranných vzdáleností pro ochranu vodních organismů a dalších necílových organismů při aplikaci přípravků. Systém klasifikace profesionálních zařízení k aplikaci přípravků ve vztahu k omezení úletu lze využít pro zkracování stanovených ochranných vzdáleností.
Přílohy
- Informace ke zkracování ochranných vzdáleností (PDF, 650 KB)
- Příloha č. 1.1 Tabulky tříd omezení úletu - Polní plodiny (PDF, 972 KB)
- Příloha č. 1.2 Tabulky tříd omezení úletu - Prostorové kultury (PDF, 805 KB)
- Příloha č. 1.3 Tabulky tříd omezení úletu - Sortiment trysek pro prostorové kultury (PDF, 100 KB)
- Příloha č. 2 Tabulky zkrácení ochranných vzdáleností (PDF, 590 KB)
- Příloha č. 3 Příklady zkrácení ochranné vzdálenosti (PDF, 580 KB)
Související odkazy