Vyjádření Ministerstva zemědělství k novele zákona o vinařství
Ministr zemědělství Marian Jurečka svolal kulatý stůl za účasti nevládních organizací, odborné vinohradnicko-vinařské veřejnosti a také podnikatelů v oblasti obchodu s vínem. Chtěl slyšet jejich názory na připravovanou novelu zákona č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství. Novela má řešit neutěšenou situaci na trhu s prodejem sudového vína, která se stala předmětem velkého mediálního zájmu. Skutečností totiž je, že černý trh se sudovými víny v posledních letech dosáhl nebývalých rozměrů, společně s vazbou na problém daňových úniků a ztrát pro veřejné rozpočty a sudové víno se stalo jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů. To ostatně dokazují i údaje Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která jen v roce 2014 zkontrolovala 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovovalo, tzn. každé třetí víno kontrolou neprošlo.
Podněty a podklady účastníků diskuse u kulatého stolu, ale také návrhy, jak situaci s falšovaným sudovým vínem řešit, budou součástí chystané novely zákona o vinohradnictví a vinařství.
Na základě jednání u kulatého stolu dne 18. března považuje Ministerstvo zemědělství za stěžejní aspekty boje proti černému trhu s vínem nastavení způsobu prodeje sudového vína. Sudové víno vyrobené z hroznů sklizených v ČR bude možné prodávat ve vinařství vinaře, v jeho vinotékách či ve vinotékách registrovaných v registru vinic. Dalším nástrojem Ministerstva zemědělství bude povinné značení vín české provenience logotypem na obalu. Toto značení pomůže spotřebiteli identifikovat v obchodě kvalitní české nebo moravské víno.
Je nutné zdůraznit, že chystaná novela nemá za cíl ekonomicky poškodit poctivé výrobce a obchodníky s vínem.
Vydáno: 14.1.2015
Autor: Ministerstvo zemědělství ČR