Palec nahoru, palec dolů

Palec nahoru: Najíte se bez kouře

V rámci své neziskové činnosti spustila organizace Czech Website portálwww.nekuracke-restaurace.cz, který umožňuje majitelům a provozovatelům restauračního byznysu zdarma vložit podnik do databáze, přes který jej následně vyhledávají zákazníci podle regionů. „V současné době je v databázi přes 1300 aktivních podniků, jen za poslední týden vložilo svůj profil 200 restaurací,“ říká Tomáš Ležon, předseda neziskové organizace a dále pokračuje: „Denně přes portál vyhledává restauraci kolem 130 hostů. Z toho vyplývá, že trend navštívit nekuřácký prostor narůstá.“  Podniky mají možnost přidat fotografie svých prostor, jídelníček a samozřejmostí je vyhledávání podniku vzhledem k poloze zákazníka.

 

Palec nahoru: Více chmelnic

Letošní sklizeň chmele v ČR byla podle odhadu asi o 5 až 9 % vyšší než loňských 5330 tun a dosáhla až 5800 tun. Plocha tuzemských chmelnic se letos prvně po 14 letech rozšířila a tradiční domácí plodina se letos pěstuje na 4460 hektarech půdy. Díky mírné zimě začaly letos jarní práce na chmelnicích dříve než obvykle. Zatímco jaro bylo charakteristické nedostatkem srážek, v létě naopak často pršelo a letní bouřky zničily zhruba 20 hektarů chmelnic. První štoky jemně aromatického chmele se začaly česat 16. srpna. Pěstitelé loni nově vysázeli či obnovili 406 hektarů chmelnic, což odpovídá 9 % celkové plochy plodiny. K obnově ploch pomohla finanční podpora z ministerstva zemědělství.

 

Palec nahoru: Ovoce pro děti

Nově i předškolákům a žákům šestých tříd speciálních škol je od nového školního roku určen projekt Ovoce a zelenina do škol. Cílem projektu je pomáhat zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny a zlepšit u dětí stravovací návyky. Od září se také rozšířila finanční podpora na doprovodná opatření, například na exkurze do zemědělských podniků na zpracování a prodej ovoce a zeleniny, odborné přednášky a vzdělávací akce, ochutnávky a soutěže propagující spotřebu ovoce a zeleniny, nebo podporující činnosti na školním pozemku. Ve školním roce 2013/2014 se do projektu zapojilo 3 530 škol a 456 233 dětí, tedy přes 85 % dětí cílové skupiny.

 

 

Palec dolů: Odbýváme snídaně

Rannímu jídlu většinou moc nedáme. 80 % Čechů snídá maximálně 15 minut, třetina snídá až v práci a většinou jí pořád to samé. Dvě třetiny navíc snídani tráví sledováním zpráv nebo čtením emailů. Ani o víkendu se naše zvyky nemění, vyplývá z průzkumu českých snídaňových zvyklostí společnosti Mixit.cz, kterého se zúčastnilo více než 7000 respondentů. Jen pro 32 % z nás je snídaně zásadní pro start do dne. A nejsme ani fanoušky kavárenských snídaní – jen 12 % z nás si do kavárny nebo restaurace na snídaně zajde alespoň jednou za měsíc. Dobrou zprávou tak alespoň je, že již téměř nikdo nesnídá za pochodu do práce či do školy a pouze nápoj nám k dobré snídani nestačí.

 

Palec dolů: Kontroly masa

Nejvíce si stěžujeme na prodej masa a masných výrobků. Z celkového počtu stížností, které řeší veterinární správy, připadá na tyto produkty celých 40 %. Nejčastěji si spotřebitelé stěžují na nedodržování podmínek, které by mohly ohrozit zdravotní nezávadnost potravin (zejména skladování), dále na jakost, nesprávné značení potravin a hygienické podmínky při prodeji a manipulaci s potravinami. „Určitý nárůst stížností za poslední roky vyplývá ze zvýšeného zájmu veřejnosti o nezávadnost a jakost potravin, zejména v souvislosti s nedávnými evropskými aférami, jako byla ta s dioxiny či falšováním hovězího masa koňským,“ komentuje situaci Josef Duben ze Státní veterinární správy ČR.

 

Palec dolů: Chyby v jídelních lístcích

České restaurace bojují s jazyky. Data z více než 3000 podniků ukázala, že restauratéři preferují české transkripce jídel a že například "cordon" bleu se na menu objevuje častěji špatně než správně. Z průzkumu portálu Lunchtime.cz vyplynulo, jak šťavnaté jsou chyby v názvech jídel. Nejhůř to schytává právě cordon bleu, který je nejčastěji uveden jako gordon blue a správně napsaný je jen na třetině menu. Výzvou je i mozzarella. Ta se objevuje napsaná dokonce v pěti verzích. Dominuje sice ta správná, ovšem snaha sýr počeštit a udělat z něj „mocarelu“ se vyskytuje také. Příjemně překvapil pravopis „ratatouille“. Podniky si s ním poradily bez chyby v 97 %, jen u 3 % názvů vypadlo jedno „l“.

 

Vydáno 5.11.2014

Autor Mgr. Jana Uhlířová 

Autor: 
Svět potravin