Vitaminy v bonbonech nás nespasí

Testovali jsme celkem 16 vzorků bonbonů. Vybírali jsme bonbony, které deklarovaly přídavek vitaminů. V 15 vzorcích se jednalo především o vitamin C, v jednom případě (nimm 2 Smile gummi) obsahovaly bonbony šest jiných vitaminů. V laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze byly na Ústavu konzervace potravin provedeny chemické analýzy na obsah vitaminu C a přítomnost syntetických barviv.

Tentokrát jsme vzorkům neudělovali známky, vzorky jsme řadili podle naměřeného obsahu vitaminu C.

Září barvami

Poměrně často se setkáváme s případy, kdy kontrolní orgány odhalí výrobky, nezřídka právě dětské cukrovinky, u nichž nebylo deklarováno použití syntetických barviv. Nechali jsme tedy všechny vzorky na jejich přítomnost otestovat. Jiné než přírodní barvivo bylo zjištěno jen u vzorku Hors wild strawberries, přičemž výrobce tuto skutečnost na obale uvedl. Barvivo indigotin (E132) nepatří do skupiny barviv, u kterých má výrobce povinnost varovat o možných zdravotních rizicích.

Je velmi pozitivním zjištěním, že výrobci k obarvení dětských bonbonů používajív naprosté většině přírodní barviva, ačkoli jsou výrazně dražší než barviva syntetická. Řada z nich se k přírodním barvivům začala klonit a opustila diskutovaná barviva umělá, hlavně v souvislosti s tvrdší evropskou legislativou a také jejich negativní pověstí. Samozřejmě většina výrobců nezapomene použití přírodních barviv na obale prodat. Vybírali jsme však vzorky s přidanými vitaminy, které nepatří do nejnižší cenové kategorie. Nelze tedy vyloučit, že by u levnějších vzorků nebyl výskyt syntetických barviv častější. 

Proč jsou tak barevné? V testovaných bonbonech byla použita následující barviva: kurkuma, karoteny, koncentrát červené řepy, paprikový extrakt, měďnatý komplex chlorofylinů, košenila

Barviva a zdraví

Od poloviny roku 2010 platí v Evropské unii nařízení, podle kterého je třeba u šesti vybraných žlutých a červených umělých barviv přidat na obal varování o tom, že „mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Je potřeba říci, že toto možné riziko nebylo nikdy stoprocentně potvrzeno důvěryhodným průzkumem. V USA do tohoto seznamu éček údajně přispívajících k dětské hyperaktivitě přidali ještě indigotin (E132) a brilantní modř (E133). Tato barviva nenajdeme jen v bonbonech, ale i dalších cukrovinkách, limonádách nebo třeba chipsech.

 

 

Vydáno: 15.9.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Kateřina Kmecová
Kategorie: