Veřejná diskuse na téma genových technologií je nutností

Pro otevřenou diskusi o genových technologiích a odklon od zastaralých principů se vyslovil Dr. Mathias Kremer ze společnosti Bayer CropScience. Podle jeho názoru dozrál na tuto diskusi čas.

Hranice mezi klasickým šlechtěním, genovými technologiemi a jinými moderními metodami se budou stírat stále více. Jednoznačné vymezení genových technologií již neexistuje a nevyhovující je i definice EU, protože genové technologie se stále doplňují a rozšiřují a jejich spektrum roste, uvedl Dr. Kremer na zasedání Průmyslové a obchodní komory (IHK), společnosti Phytowelt Green Technologies a iniciativy Bioriver.

Dr. Kremer, zodpovědný od května ve společnosti Bayer CropScience za úsek strategií, poukázal na to, že biotechnologie, které mají původ v Ústavu Maxe Plancka v Kolíně, podnikly v posledních 30 letech triumfální pochod napříč světadíly: geneticky modifikované rostliny z globálního pohledu rostou na více než 170 mil. ha, přičemž hodnota tohoto osiva se odhaduje na zhruba 9 mld. USD (6,74 mld. EUR).

V Evropě podléhá většina obyvatel pocitu, že genové technologie jsou symbolem profitu, agrobyznysu a nekalkulovatelných rizik, uvedl manažer společnosti Bayer a označil probíhající výměnu názorů za zástupný konflikt pro společenské debaty o budoucnosti zemědělství a výživy, o správném způsobu hospodaření nebo o kontaktu s přírodou a jako „ventil pro nespokojenost ve stále komplexnějším světě“. Přitom si podle něho lidé neuvědomují, že zemědělství je v mnoha oblastech světa konstruktem s největší dělbou práce a s enormní produktivitou.

Obraz přetechnizovaných laboratoří a s nimi spojených genových technologií nenachází v nostalgickém pojetí tradičního zemědělství pro mnoho lidí místo. Kromě toho chybí informovanost obyvatel o pokrocích v oblasti biotechnologií v posledních 30 letech a o jejich rychlém rozvoji. (AgE)

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Offenere-Diskussion-in-der-Gentechnik-notwendig-1251843.html

 

 

Vydáno: 26.9.2013

Autor: ÚZEI, Agronavigátor

Autor: 
Mgr. Dana Koubová, ÚZEI
Kategorie: