Španělsko zvyšuje pěstování geneticky modifikované kukuřice
Španělsko jako jediná země EU sází stále více na geneticky modifikovanou kukuřici. V roce 2013 ji španělští zemědělci pěstují opět ve větším množství.
Plochy oseté touto GM plodinou zde oproti předchozímu roku vzrostly o 20 procent na současných téměř 140 000 hektarů, což je zhruba třetina veškeré španělské produkce kukuřice. Tím se Španělsko výrazně liší od ostatních evropských zemí, protože je jedinou zemí v EU, kde se pěstování GM kukuřice rozrůstá. Pěstuje se zde výhradně Bt-kukuřice typu MON810 společnosti Monsanto, uvedl portál transgen.
Největší plochy ve Španělsku, oseté v letošním roce kukuřicí MON810, leží v oblasti Aragonie (57 300 ha). Také v Katalánii (35 000 ha), Extremaduře a Andalusii se prosadily Bt-odrůdy kukuřice, protože je zde velmi vysoké napadení zavíječem kukuřičným a Bt-odrůdy představují ekonomicky zajímavou alternativu k používání insekticidů. Při průzkumech prováděných v minulých letech byla většina zemědělců s Bt-odrůdami kukuřice spokojená. Poté, co se pěstitelé jednou pro tento způsob ochrany rozhodli, již u něj většinou zůstali. Tento trend posledních let očividně dále pokračuje.
O prodloužení povolení kukuřice MON810 se rozhoduje již delší dobu. Prodloužení povolení je podle legislativy EU po deseti letech povinné pro všechny GM rostliny. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) již vědecké hodnocení bezpečnosti uzavřel, avšak Komise s hlasováním členských států o prodloužení povolení stále otálí. Staré povolení MON810 je dosud platné, proto je také pěstování ve Španělsku legislativně zabezpečeno. Po možném prodloužení povolení MON810, k němuž byla zohledněna také řada nových vědeckých studií o vlivu na životní prostředí, by mohlo být pro vlády států EU podstatně obtížnější dosáhnout národního zákazu.
http://www.agrarheute.com/genmais-spanien-anbauflaeche
Vydáno: 26.8.2013
Autor: ÚZEI, Agronavigátor