Potravinová pyramida - Základní informace
Potravinová pyramida názorně a přehledně vysvětluje výživová doporučení, tedy – co a v jakém množství máme jíst, abychom byli zdraví.
Co je potravinová pyramida
Potravinovou pyramidu sestavili odborníci na výživu jako názornou pomůcku k tomu, abychom se co nejsnadněji orientovali ve světě výživových doporučení.
Potravinová pyramida se skládá ze šesti potravinových skupin, které jsou rozděleny do čtyř podlaží. U každé potravinové skupiny jsou uvedeny druhy potravin, které sem patří, a eventuelně i přibližný počet jejich porcí, který bychom měli za den sníst.
Obecně platí, že v největším množství a nejčastěji máme jíst potraviny umístěné v dolní části pyramidy, zato ty na vrcholu jen výjimečně.
K čemu potravinová pyramida slouží
Potravinová pyramida je pomocná ruka při sestavení našeho jídelníčku, tedy toho, co hodláme spořádat během celého dne. Tak tu ruku přijměme, po pyramidě vyšplhejme a cestou ochutnávejme.
Přízemí pyramidy (první podlaží), to je její základna. Výstup je jednoduchý, máme spoustu sil. Proč? Protože přízemí je postaveno z potravin, které bychom měli jíst co nejčastěji. Měly by tvořit základ toho, co jíme. Proto základna.
Když pak stoupáme postupně do vyšších podlaží, nacházíme v nich ty potraviny, které bychom měli zařazovat do jídelníčku méně a méně a méně… prostě co nejméně.
A když se vyškrábeme až na vrchol, nemáme už sílu na to, abychom cokoli snědli, a to je dobře. Vrcholek pyramidy totiž tvoří potraviny, kterým bychom se měli obloukem vyhnout – a když už bychom je museli za každou cenu mít, tak jen maloučko.
Které potravinové skupiny v jednotlivých podlažích najdeme
1. podlaží:
Obiloviny a výrobky z nich, např. pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, kroupy, jáhly, rýže apod.
2. podlaží:
Ovoce a zelenina.
3. podlaží:
Mléko a mléčné výrobky, maso a masné výrobky, luštěniny, vejce a ryby.
4. podlaží:
POMÓÓÓC! Nevhodné tuky, sladkosti a sůl. Honem rychle zpátky dolů.