Znovuobjevená zrnka jáhel

Jáhly jsou známé již z doby kamenné a proso jako takové patří k nejstarším kulturním plodinám. Do Evropy se dostaly během stěhování národů. Egypťané a staří Řekové z nich připravovali chléb, lihoviny a pivo, Etruskové je považovali za hlavní zdroj obživy a ve středověku byly velmi oblíbené i v našich krajích. Samotné proso není obilninou, ale travou, a má domov Číně (kde patří mezi pět posvátných semen), východní Asii, Indii a jihovýchodní části Ruska. Proso je rod trav z čeledi lipnicovitých, jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny, stébla dorůstají výšek zpravidla 20 až 400 cm.

V novověku jáhly na prvním místě popularity vytlačila rýže, ale v současnosti v souvislosti s vlnou obliby tradičních receptů a zájmu o zdravý způsob života zažívají renesanci. Jáhly jsou přirozeně bezlepkovou potravinou, proto jsou vhodné i pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Vzhledem k dobré stravitelnosti jsou výbornou potravinou i pro malé děti, seniory, osoby s citlivým trávicím traktem, rekonvalescenty nebo sportovce před a po tréninku.

 

Polévka, příloha i dezert

Proso bývalo jednou z hlavních součástí prosté lidové stravy a i dnes má široké kuchyňské využití – kromě polévek a hlavních jídel slaných i sladkých můžeme jáhly podávat jako přílohu, kdy skvěle nahradí například rýži. Lze je ovšem i zapékat, přidávat do omáček, zeleninových salátů a nádivek, rozmixovat do krémů apod. Jáhly se výborně rozvářejí, proto se dají použít i při výrobě zdravých cukrářských krémů, lahůdkových majonéz a pomazánek. Snadno se dají přidat i k bramborové kaši, rýžovému nákypu nebo do knedlíků.

Nechce se vám vařit? Naštěstí je dnes v obchodech k dostání i velké množství již připravených či instantních jáhlových pokrmů, oblíbené jsou například kaše. Dbáme také na správné uskladnění jáhel, ukládáme je na tmavé a suché místo, které by mělo zabránit oxidaci zrnek a následné nahořklé a trpké chuti. Obecně je nejlepší je spotřebovat co nejdříve po nákupu, při kterém si nezapomeneme zrnka prohlédnout a zkontrolovat, zda jsou dostatečně pročištěna od nekvalitních zrn.

 

 

Vydáno: 30.10.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Svět potravin