Zhubnete s Cambridge dietou?

Podmínkou není zdlouhavé počítání kalorií, ani nutnost v průběhu diety sportovat. A když navíc tato dieta pojmenovaná po anglickém univerzitním městečku slibuje nulový jojo efekt, není divu, že je pro mnohé velkým lákadlem. V čem ale spočívají její úskalí?

Dieta Cambridge patří mezi diety nízkoenergetické, často zkracované jako VLCD (very low calory diet). Denní příjem klienta činí maximálně 2500 kJ (600 kcal). Tyto diety se indikují převážně v případech, kdy lékař potřebuje pacienta rychle připravit k operačnímu výkonu nebo urychlit zlepšení jeho zdravotního stavu. Ale situace na trhu s přípravky na hubnutí je jiná.

Většina lidí s nadváhou či obezitou se svěřuje do rukou odborníků na výživu (nutričním terapeutům) nebo poradcům, kteří zastupují firmy, jejichž předmětem obchodního zájmu jsou přípravky na hubnutí. Je proto důležité si uvědomit, jakou cestou se chceme vydat. Pokud se rozhodneme zakoupit si prostředek na hubnutí, měl by o našem konání vědět praktický lékař, který by mohl monitorovat náš zdravotní stav po celou dobu redukce hmotnosti. Některé diety jsou totiž tak nízkoenergetické, že mohou ohrožovat i zdraví jedince.

 

Minimum kaloriií, maximum výživy

Cambridge dietu proslavil Dr. Alan Howard, biochemik z Cambridge již v v 70. letech minulého století.  Spolu s kolegy založili Asociaci pro studium obezity (Association for Study of Obesity, ASO). V letech 1970 až 1977 pracoval na dietě, která by při minimálním množství kalorií obsahovala všechny potřebné výživné látky. Dieta byla nejdříve uvedena na trh v USA. V roce 1984 bratr Dr. Howarda, Roger, uvedl dietu na trh ve Velké Británii. Principem diety je navození slabé ketózy. Nízký příjem sacharidů má za následek spotřebování zásobního glykogenu a donucení organismu, aby jako zdroj energie začal využívat tuky.

Nejrychlejší způsob jak zhubnout je držet Cambridge dietu jako jediný zdroj výživy – běžná strava je nahrazena dietními polévkami, koktejly a žvýkacími tyčinkami z vysoce hodnotných živin velmi nízké kalorické hodnoty. Dieta obsahuje průměrně v jedné porci 14,4 g bílkovin, 2,7 g tuků, 14,1 g sacharidů a 2,5 g vlákniny. Jedna porce obsahuje 33 % doporučené denní dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků. Denní energetický příjem se liší podle velikosti postavy. Lidé do 170 cm přijímají 3 porce denně, tzn. příjem 1800 kJ, a lidé nad 170 cm 4 porce denně, tzn. 2400 kJ.

Polévky jsou krémové konzistence a jednotlivé porce se mixují s horkou vodou cca do ¼ l. Prodávají se v různých chuťových variantách, oblíbené jsou kuřecí s houbami, žampionová, pórková s bramborem. Kdo má rád pikantnější chutě, může vyzkoušet polévku rajčatovou, zeleninovou nebo orientální s chilli. Pokud je klientem člověk s nesnášenlivostí laktózy, může volit mezi polévkou pórkovou s bramborem a žampionovou.

 

Koktejl místo sladkostí

Koktejly jsou vysvobozením pro ty, kteří touží po „něčem sladkém“.  Někdo ocení ovocnou chuť v podobě banánového nebo jahodového nápoje, exotiku zastupuje mango a vanilka a pro klienty, kteří si rádi dopřejí čokoládu, existují variace čokoláda, čokoláda s pomerančem a čokoláda s mátou. Koktejly karamel s vlašským ořechem a cappuccino nebo mléčný karamel se mohou připravovat spolu s čokoládou jako teplý nápoj.

Bohužel vše je slazeno aspartamem, přitom by se jistě našlo i jiné přírodní nekalorické sladidlo. Informace pro alergiky je vyznačena na každém obalu. Z alergenů dominuje mléko a sója, objevují se stopy pšeničného lepku, fenylalaninu a ořechů. Lidé s laktózovou intolerancí mohou volit koktejl vanilkový, čokoládový, čokoládový s pomerančem nebo cappuccino.

 

 

Vydáno: 29.10.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Svět potravin