Zemědělství je nadále nejvýznamnějším zdrojem pro uvolňování dusíku
Ačkoli aplikace minerálních hnojiv v EU během posledních let poklesla, zůstává zemědělství nejdůležitějším zdrojem pro uvolňování dusíku do životního prostředí. To vyplývá z aktuální zprávy Evropské komise k realizaci nitrátové směrnice.
Podle zprávy klesla aplikace minerálních dusíkatých hnojiv v letech 2008 až 2010 oproti období 2006 až 2007 v průměru o 6 % a poté stagnovala. Aktuální roční spotřeba činí přibližně 11 mil. t a je podle propočtů Komise zhruba o 30 % nižší než nejvyšší hodnota naměřená před 25 lety.
Aplikace fosforečných a draselných hnojiv se pro rok 2010 udává přibližně ve výši 2,5 mil. t, což je pokles téměř o 70 % oproti maximu dosaženému koncem 80.let. Za hlavní příčinu znečištění vodních zdrojů nitráty označila Komise chov dobytka. Zjistila ale také, že se kontaminace v důsledku chovu skotu, prasat a ovcí snížila a u chovů drůbeže zůstala stabilní. Podíl z kejdy, minerálních hnojiv a jiných zdrojů škodlivých látek vykazuje mezi členskými státy EU rozdíly. Podle Komise závisí na mnoha faktorech, mimo jiné také na hustotě populace.
Podle Komise se ukázala kvalita podzemních vod v EU-27 na většině stanovišť stabilní. Kvalita povrchových vod se oproti periodě 2004 až 2007 dokonce zlepšila. Nejhůře dopadlo při hodnocení kontaminace spodních vod nitráty spolu s Maltou Německo: zhruba na 70 % odběrových míst v Německu byla naměřena kontaminace nitráty ve výši 40 mg/l a více, zatímco v Nizozemsku byla tato kontaminace zjištěna na méně než 20 % odběrových míst.
Napříč Evropou překračoval naměřený obsah nitrátů v podzemních vodách 40 mg/l na zhruba 20 % stanovišť. V Německu byla v průměru roku v povrchových vodách naměřena koncentrace nitrátů 10 mg/l nebo více přibližně na 60 % odběrových míst – tím ležela Spolková republika mezi zeměmi EU zhruba uprostřed. V EU byla takováto koncentrace stanovena na méně než 40 % měřených lokalit. Co se týče kontaminace živinami, považuje Komise stav toků celkově za příznivější než stav jezer. (AgE)
Vydáno: 8.11.2013
Autor: ÚZEI, Agronavigátor