Zdokonalování stravování na školách v USA

Pro ozdravění školního stravování je tlak na zvýšení podílu ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, netučného a nízkotučného mléka, a to při zachování rozpočtu. Nutností je spolupráce s rodinami.

 

Vývoj zdravější stravy při stávajícím rozpočtu a splnění požadavků dětí na chuť jídel je stálou výzvou pro všechny, kdo se tímto problémem zabývají.

 

Článek v zářijovém čísle Food Technology pojednává o standardech stravovacího programu v USA, o problémech a řešeních ozdravění školní stravy.

 

Poslední aktualizace školního stravování v USA proběhly před více než 15 lety. Prezident Obama ustanovil v roce 2010 federální zákon „Healthy, hunger-free act of 2010“ a byly nastaveny standardy pro školní stravování. Nová pravidla ovlivnila několik miliónů studentů, kteří na programu participovali a testovali nová jídla.

 

Řešily se následující otázky:

  •    Vliv školní stravy na tloustnutí dětí
  •    Změny v jídelníčku
  •    Vytvoření zdravého jídla přijatelného pro dětský jazýček

Vzhledem k nedostatku pohybu a agresivitě reklamy na jídlo přibývá obézních dětí. A také je diskutován vliv školní stravy na obezitu. Na základě studií bylo zjištěno, že 17 % dětí (2-19let), tj. téměř 12,5 miliónu, je obézních. Ministerstvo zemědělství vytvořilo na základě výzkumů nová doporučení (2010 Dietary Guidelines and recomendations). Byl doporučen výrazně zvýšený podíl ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, netučného a nízkotučného (1%) mléka a doporučeno snížení hladiny sodíku a nasycených a „trans“ tuků v pokrmech.

Zároveň je třeba, aby při snaze o změnu jídelníčku byl zachován finančního rozpočet.

Více ovoce a zeleniny je zdravější náhradou za pizzy a hamburgery.
Dalším problémem je chutnost jídla – nebude-li voňavé a chutné, děti jej sice ochutnají, ale jíst je nebudou.

Tudíž společnosti zabývající se složením potravin vyvíjejí produkty přijatelné i pro mlsný jazýček dětí. Nové produkty již byly předvedeny na různých mýtincích, společnosti spolupracují i se školami a jejich žáky.

 

Pro prosazení účelných změn změny ve školním jídelníčku je potřeba nejen změnit zákony, ale změnit i kulturu stolování ve společnosti. Je třeba spolupracovat i s rodinami dětí, protože mnohé z nich mají špatné stravovací návyky z domova. Proto jsou změny nutné na všech úrovních.

 

Karen Nachay: Helping School Meals Make the Grade.

Food Technology, 66, 2012, č. 9, s.31-39

Autor: 
RNDr. Markéta Žáčková (ÚZEI, Agronavigator.cz)