Výzva EFSA k poskytnutí dat o akrylamidu
Akrylamid je chemická sloučenina, jenž typicky vzniká ve škrobnatých potravinách, které mají vysoký obsah určitých aminokyselin a redukujících cukrů. Akrylamid vzniká při tepelném zpracování takovýchto potravin za vysokých teplot, např. při smažení, pečení a pražení.
Prohlášení Vědeckého panelu EFSA pro kontaminanty v potravním řetězci (Panel CONTAM) z roku 2005 upozornilo na fakt, že akrylamid může být rizikový pro zdraví, protože je považován za karcinogenní a genotoxický pro pokusná zvířata. Prohlášení podpořilo závěry a doporučení předchozího hodnocení rizik akrylamidu, které bylo zpracováno JECFA (Společnou FAO/WHO expertní komisí pro potravinářská aditiva). Ve svém hodnocení komise JECFA došla k závěru, že akrylamid může indikovat obavy pro zdraví lidí a proto by se měla snížit jeho expozice.
Průmysl (FoodDrinkEurope) vyvinul „toolbox“ obsahující opatření, která mohou být aplikována různými sektory potravinářského průmyslu, k redukci hladiny akrylamidu. Byly vyvinuty i specifické návody pro jednotlivé potravinářské sektory.
Evropská komise monitoruje hladinu akrylamidu v potravinách prostřednictvím specifických doporučení. Výsledky monitoringu jsou kompilovány úřadem EFSA.
Druhé doporučení Komise, přijaté v lednu 2011, žádá členské státy EU, aby provedli další šetření v prostorách provozovatelů potravinářských výrob v případě, že byly zjištěny vysoké hladiny akrylamidu. V tomto doporučení byly zavedeny orientační hodnoty. Orientační hodnoty nejsou limity dané zákonem a není třeba vymáhat právní zákrok v případě, že jsou hodnoty překročeny.
Od Prohlášení Panelu CONTAM a vědeckého kolokvia EFSA o karcinogenitě akrylamidu v roce 2008, jsou k dispozici nové vědecké informace z epidemiologických studií (a ze studií prováděných na zvířatech) o potenciálních zdravotních účincích akrylamidu v potravinách.
Pro potřeby hodnocení jsou nutná další měření vztahující se k akrylamidu v potravinách. Úřad EFSA byl požádán Evropskou komisí, aby zhodnotil rizika spojená s přítomností akrylamidu v potravinách. V tomto kontextu úřad EFSA spustil tuto specifickou výzvu k poskytnutí dat.
Zdroj: EFSA, Call for acrylamide occurrence data in food and beverages intended for human consumption collected outside official controls
Zdroj: Informační centrum bezepečnosti potravin
Vydáno: 16.5.2013