Výnosy cukrové řepy budou podle odhadů vysoké. Vývoz nadvýroby cukru z EU je však kvůli kvótě omezený, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka

Podle předběžných výsledků probíhající  sklizně řepy cukrové bude letošní úroda dobrá. Na Moravě vykazuje sice nižší cukernatost, ale vyšší výnosy. V Čechách je cukernatost zatím dobrá.

„Kvůli omezující vývozní kvótě na cukr pro celou EU, kdy se smí vyvézt maximálně 1,35 milionů tun ročně, a přebytku cukrové řepy, klesá cena za výkup. V České republice letos očekáváme, že výroba cukru dosáhne až 600 tisíc tun, z nichž většinu kvůli kvótám nařízeným Světovou obchodní organizací nemůžeme vyvézt. Podobně jsou na tom i v ostatních zemích EU. Budoucí podpora cukrové řepy je právě kvůli letošní nadúrodě a k plánovanému zrušení systému kvót od roku 2017/18 velmi aktuálním tématem nejenom v České republice, ale i v Evropské unii,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministr to řekl na Polním dni cukrové řepy ve Slovči na Nymbursku, tradiční akci pro veřejnost zaměřené na ukázky pokusných políček s řepou cukrovou, ukázky techniky využívané při sklizni a prezentaci nejnovějších výsledků výzkumných pokusů v ČR i v Evropě.

Společnost ZS Sloveč tedy patří mezi největší české pěstitele řepy cukrové, pěstuje ji na zhruba 350 hektarech. Sloveč pořádá tradiční Polní den ve spolupráci s Řepařským institutem Semčice a se zpracovateli cukrovky.

Od roku 2006 zpracovává společnost Tereos TTD, která byla spolupořadatelem polního dne, řepu také na kvasný líh. Má jediný lihovar v ČR s technologií, která to umožňuje. Tímto způsobem zpracuje řepu z plochy přibližně 10 tisíc hektarů ročně. Z kvasného lihu se vyrábí líh potravinářský a nepotravinářský, například na palivo E85, tj. biopalivo do aut.

 

 

Vydáno: 24.9.2014

Autor: Ministerstvo zemědělství ČR

Autor: 
Ministerstvo zemědělství ČR