Výnosy brambor zajistí závlaha
Extrémní vedra v červnu a červenci, jakož i lokálně se vyskytující krupobití rostliny bramboru silně poznamenaly. Ale ani zdravě vypadající porosty nemusí signalizovat dobrý stav podzemních hlíz. Jejich růst totiž může být silně ovlivněn stresovými faktory a v nejhorším případě může docházet k nouzovému dozrávání.
Jak informoval švýcarský výzkumný ústav Agroscope, vykazují některé odrůdy poruchy růstu. Na hlízách se potom vytvářejí nové klíčky, z nichž na úkor první generace vznikají nové hlízy. Dochází k snížení obsahových látek a kvalita sklizně klesá. Postižené hlízy nejsou vhodné ani pro přímý konzum, ani pro další zpracování.
Pracovníci z výzkumného ústavu Agroscope analyzovali řadu vzorků z nezavlažovaných pěstitelských ploch. Odrůdy, jako např. Agria, Bintje a Fontane, vykazovaly růstová poškození. Odborníci proto v případě tvorby nových klíčků doporučují okamžitě provést desikaci natě. Jen tímto způsobem je možné škody minimalizovat.
Podle Agroscope se v současné době zavlažuje velká část porostů, což zajistí kvalitu i výnosy. Zavlažování však musí probíhat až do fáze zrání porostu.
A ještě jedna rada odborníků: Se sklizní je dobré počkat minimálně tři týdny po desikaci natě, aby mohly hlízy vytvořit pevnou slupku.
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 20.8.2013