Vlastnosti olejů lisovaných zastudena z konopného, lněného a kanolového oleje
Oleje lisované zastudena jsou uznávány jako významná a zdravá složka výživy vzhledem k příznivému obsahu polynenasycených mastných kyselin (PUFA), především kyseliny alfa-linolenové (C 18:3; n-3) a linolové (C 18:2; n-2). Olej z konopného semene se vyznačuje vyváženým poměrem mezi kyselinou linolovou a linolenovou 2:1 až 3:1, lněný olej se vyznačuje podílem n-6: n-3 = 1:3, přičemž obsah n-3 je kolem 50 %, a kanolový olej obsahuje kolem 70 % kyseliny olejové a 10,3 % kyseliny linolové.
Kyselina linolenová má příznivý vliv na zdraví vzhledem k protizánětlivým, antihypertenzním, anti-vasokonstriktivním antitrombotickým a protirakovinným účinkům, a sice tím, že snižuje LDL-cholesterol a urychluje metabolismus a spalování tuků.
Oleje lisované zastudena obsahují další bioaktivní složky, které přispívají ke zdraví srdce, a proto jsou častým předmětem výzkumu. Tokoferoly jsou účinné antioxidanty, analogy vitaminu E a prostředky proti rakovině a kardiovaskulárním nemocem. Polyfenoly (fenoly a flavonoidy) působí terapeuticky: antimikrobiálně, antitromboticky, antialergicky, antiaterogenicky, antioxidačně, antikardiovaskulárně, protizánětlivě a vasodilatačně.
Nevýhodou olejů lisovaných zastudena je snadná oxidace tuků.
Předmětem výzkumu na univerzitě v Otago (Nový Zéland) bylo složení mastných kyselin abioaktivních složek ve třech výše uvedených druzích olejů odebraných z výrobních podniků (Oil Seed Extraction Ltd,Ashburton,; N Z Vegetable Oil Ltd, Cantebury).
Byl zjišťován: obsah jednotlivých mastných kyselin a bioaktivních látek, vlhkost, obsah těkavých látek, nezmýdelnitelný podíl, volné mastné kyseliny, peroxidové číslo, p-anisinidové číslo, konjugované dienové kyseliny, specifická extinkce při 23Q2 resp. 270 nm a číslo kyselosti.
Byl zjištěn velký rozdíl v obsahu bioaktivních složek jako tokoferol, beta-karoten, chlorofyl, fenoly a flavonoidy. Konopný olej má nejvyšší obsah gama-tokoferolu, chlorofylu, celkových fenolů a flavonoidů. S tím souvisejí velké rozdíly v barvě olejů: konopný olej je nazelenalý, ostatní dva jsou žluté. V souvislosti se složením mastných kyselin se liší bod tání a krystalizace; hodnoty u konopného oleje leží níže než u lněného oleje. U všech tří zkoumaných olejů byla zjištěna velmi nízká vlhkost, obsah těkavých látek, nezmýdelnitelný podíl. Oxidační stabilita byla pod limitem povoleným v předpisech.
J. Food Composition and Analysis, 390, 2013, č. 1, s. 26-31
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 17.5.2013