Vitamín C

Při tepelné úpravě potravin, i ovoce a zeleniny, dochází k určitým vitaminovým změnám, včetně ztrát vitaminu C, protože patří mezi jeden z nejcitlivějších, podobně jako například vitamin B1. Při vyšších teplotách se většina tohoto vitaminu rozkládá. Negativní vliv na něj má tedy vysoká teplota, přítomnost kyslíku, světlo nebo horká voda.

Výše ztrát tohoto vitaminu kolísá v závislosti na druhu potraviny a podmínkách tepelného zpracování. Tu můžeme ovlivnit např. tím, že:

  • Zkrátíme dobu tepelné úpravy na co možná nejkratší.
  • Pokrmem zbytečně nemícháme, abychom do něho nevmíchávali vzduch.
  • Dále pracujeme v zakrytých nádobách (poklička).
  • Hotový pokrm po jeho dokončení rychle zchladíme, např. dušenou zeleninu aj.
  • Skladujeme v uzavřených nádobách, v chladu a temnu – ideálně v chladničce.

Mezi nejšetrnější tepelné úpravy, při kterých dochází v menší míře ke ztrátám vitaminu C, patří vaření v páře. Ovoce a zelenina pak bývá i výživově a senzoricky hodnotnější.

Pokud bychom chtěli některé druhy ovoce nebo zeleniny zbavit např. nežádoucího pachu, hořkosti, štiplavosti aj. nejčastěji daný druh spařujeme – buď vložíme na kratší dobu do vroucí vody za účelem snadnějšího oloupání, třeba rajčat, broskví nebo je přelijeme vroucí vodou, např. kapustu, květák, špenát aj. nebo krátkým povařením např. pro částečné změknutí zeleniny na salát (hlávkové zelí). I těmito způsoby však ztratíme určitou část vitaminu C.

Velké množství vitaminů C ztratíme také dlouhým omýváním nebo máčením.

Nejbohatšími zdroji Vitaminu C jsou: čerstvé i sušené šípky, černý rybíz, paprika, jahody, pomeranče, petržel, křen, řeřicha, kopřiva a další ovoce a zelenina.

Takže proto, abychom zachovali co nejvíce Vitaminu C v ovoci a zelenině, je vhodnější konzumovat jej syrové a čerstvé.

 

Vydáno: 14.1.2014

Autor: Výživa dětí

Autor: 
nutriční terapeutka Michala Boukalová, DiS.