VIETNAM: Cukrovarnický průmysl potřebuje drastické reformy

Jak experti, tak státní úředníci poukazují na fakt, že v souvislosti se závazky ve WTO a v ASEAN dojde ve Vietnamu k prudkému snížení dovozních cel. Vietnam musí letos udělit dovozní kvótu 81000 tun cukru členským zemím WTO za preferenčních sazeb 25 % na surový cukr a 40 % na výrobky z bílého cukru. To je prudký pokles z dosavadních tarifů ve výši 80 % a 85 %. Dovozní kvóta byla z 50 tis. tun každoročně zvyšována o 5 % od roku 2007, kdy země vstoupila do WTO. Navíc, v nedávné době v souladu se svými závazky v rámci ASEAN, nabídl Vietnam členským zemím uskupení preferenční sazby 5 % na bílý i surový cukr. Nadcházející dohody o volném obchodu (TPP, EU) podmínky pro místní podnikatele v cukrovarnictví ještě více ztíží.

V současné době jsou překážkou rozvoje místního cukrovarnického průmyslu špatné pěstitelské postupy; nedostatek vysoce výnosných odrůd cukrové třtiny a absence modernizací, jak prohlásil náměstek ministra průmyslu a obchodu Nguyen Cam Tu minulý týden. Kromě toho, výrobci neměli zvláštní zájem podporovat zemědělce, když docházelo k fluktuacím ceny cukru na trhu. Proto byli zemědělci ochotni snížit pěstování cukrové třtiny a pěstovat jiné plodiny, aby byli schopni vytvářet přiměřený zisk. Způsob, kterým místní cukrovarnický průmysl provozuje svůj obchod, je také problematický. Cukrovary neudržují vysokou kvalitu, při prodeji svých výrobků se spoléhají na prostředníky a v efektivitě výroby mají mnoho co dohánět, aby se staly konkurenceschopnými. Nízká poptávka, velké zásoby a nelegální dovozy jsou další překážky, kterým odvětví čelí. K překonání těchto problémů a ke zlepšení konkurenčního postavení vůči regionálním a mezinárodním konkurentům by se slabší firmy měly spojit s většími tak, jak k tomu došlo např. v bankovním sektoru.

Mezinárodní integrace je "správná politika strany a státu", které vytváří jak výzvy, tak příležitosti a jediným způsobem, jak se akcionáři s touto situací mohou vypořádat je, že urychlí realizaci reforem. Sdružení cukrové třtiny a asociace cukru (ASSA) také zmapovaly několik opatření, zaměřených zejména na kultivaci cukrové třtiny s cílem změnit nerovnováhu mezi pěstiteli cukrové třtiny a cukrovary. ASSA nedávno uvedla, že plán na kultivaci cukrové třtiny, včetně alokace půdy, je nutné zrevidovat. Pěstební rozloha by měla být dost velká k tomu, aby uspokojila požadavky po vstupní surovině u cukrovarů, které zpracují nejméně 4-5 tis. tun cukrové třtiny. Velká třtinová pole však také vyžadují použití nových kultivačních technik.

Podle názoru ASSA jsou slučování a odstraňování malých továren za účelem nových investic na investice, posílení politiky podpory zemědělců, zlepšení dopravní infrastruktury a budování lepších zavlažovacích systémů naléhavými opatřeními, která povedou ke zlepšení současné situace v odvětví. Cukrová třtina se v současné době ve Vietnamu pěstuje na rozloze více, než 310.000 ha. V letech 2013-2014 dosáhla produkce cukrové třtiny 1,6 mil. tun, při nárůstu produktivity na rekordních 5,47 tun na hektar.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Chi Minh City.

 

Vydáno: 21.3.2015

Autor: CzechTrade

Autor: 
CzechTrade
Kategorie: