Vědecké stanovisko k riziku, které představují shiga toxin produkující bakterie E. coli (STEC)

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyhodnotil riziko pro veřejné zdraví, které představují shiga toxin produkující kmeny bakterie Escherichia coli (STEC) a další patogenní bakterie, které mohou kontaminovat semena určená pro klíčení a naklíčená semena (klíčky, výhonky a řeřicha).

Vědecký Panel Evropského úřadu pro bezpečnost potravin pro biologická nebezpečí (EFSA BIOHAZ Panel) ve svém stanovisku sděluje, že naklíčená semena jsou obecně konzumována v syrovém stavu nebo jen minimálně zpracovaná, což má dopad na bezpečnost potravin, protože některé patogenní bakterie mohou kontaminovat semena v průběhu klíčení a růstu.

Kromě toho je podle BIOHAZ Panelu především důležité zabránit počáteční kontaminaci během produkce, skladování a distribuce semen, protože naklíčená semena mají potenciál způsobovat alimentární nákazy velkého rozsahu.

Podniky produkující naklíčená semena by měli usilovat o zavedení systémů řízení bezpečnosti potravin založených na principech HACCP, včetně pravidel správné hygienické, výrobní a zemědělské praxe ve všech krocích výrobního procesu. Všechny zainteresované organizace a spotřebitelé, včetně těch, kteří si sami klíčí semena doma, by měli být informovány o riziku, které pro bezpečnost potravin představují naklíčená semena.

Podrobnější informace a vědecké stanovisko o riziku, které představují shiga toxin produkující kmeny bakterie Escherichia coli (STEC) a další patogenní bakterie v semenech a klíčcích, můžete najít na webových stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.