V Indii schválili potravinový program
Indie bude v rámci programu prodávat subvencovanou pšenici a rýží přibližně dvěma třetinám z 1,2 miliardy obyvatel země, tedy zhruba 800 milionům lidí. Vláda již minulý měsíc nařídila spuštění programu zvláštním dekretem. O tom bude ještě hlasovat horní komora parlamentu.
Indie se potýká s velkým množstvím hladovějících, ačkoli patří mezi největší producenty potravin na světě a v posledních letech dosahuje silného hospodářského růstu. Podle údajů OSN žije zhruba čtvrtina z celosvětového počtu hladovějících právě v Indii.
Nový program je rozšířením dosavadního systému, který poskytoval levné potraviny 218 milionům lidí. Podle svých zastánců tento systém pomáhá snižovat chudobu, zatímco podle kritiků představuje mrhání veřejnými prostředky. Odborníci upozorňují, že velká část levných potravin k chudým lidem nakonec v důsledku korupce nedorazí.
Dnešní schválení programu ukončilo vleklou patovou situaci v parlamentu. Mohlo by tak otevřít cestu ke schválení reforem na podporu zpomalujícího růstu ekonomiky, které se snaží prosadit vláda, píše agentura Reuters.
Indický hrubý domácí produkt se v uplynulém fiskálním roce, který skončil v březnu, zvýšil o pět procent. To představuje nejpomalejší celoroční tempo růstu za poslední desetiletí. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku.
Vydáno: 27.8.2013
Autor: Svět potravin