Ukrajinským vývozcům se nepodařilo vyčerpat všechny kvóty na vývoz zboží do EU v r. 2014

Za největší selhání loňské zahraničně ekonomické politiky země lze považovat nevyčerpané kvóty na vývoz zboží do EU v rámci jednostranné implementace první části Asociační dohody.

Vývoz do zemí EU, který vykazoval mírný růst v lednu až září 2014, prudce klesl ve 4. čtvrtletí. Plně vyčerpány byly pouze kvóty na pšenici (950 tis. t), kukuřici (400 tis. tun), med (5 tis. t), hroznové a jablečné šťávy (10 tis. t), zpracovaná rajčata (10 tis. t), obiloviny a mouku (6,3 tis. t). 

Prakticky nebyly využity kvóty na dovoz do EU vepřového a hovězího masa, škrobu, etanolu, cukru, tabákových výrobků a některých dalších komodit. Kvóta pro kuřecí maso ve výši 23,64 tis. t byla vyčerpána asi o polovinu. Plně vyčerpaly kvóty pouze ty podniky, které již dříve úspěšně prodávaly své zboží do zemí EU a celý výrobní proces mají v souladu s evropskými standardy a certifikáty. Dokázaly by dodat na evropské trhy víc zboží, ale právě v tom jim zabránily stanovené výše kvót.

Pro ukrajinské firmy, které loni podnikly pouze první kroky pro vstup na evropský trh, se stalo nepřekonatelnými hned několik překážek. Řada z nich má totiž velmi přibližnou představu o mechanismu prosazování na trzích EU včetně postupu vyřízení příslušných povolení a certifikátů. Pro vývoz do EU má místní výrobce samostatně vyzkoušet a certifikovat produkci v souladu s evropskými standardy. Jedna z nejkomplikovanějších otázek je certifikace domácích strojírenských výrobků.

Dne 10. února 2015 byl zveřejněn zákon o technických předpisech a posuzování shody, který ukrajinský parlament schválil 15. ledna 2015. Je to závěrečný bod procesu harmonizace ukrajinských právních předpisů s evropskými standardy. Všechny dokumenty a certifikáty bude možné získat na Ukrajině a poté hned prodávat zboží v rámci Evropské unie. Zákon však nabude platnosti až 11. 2. 2016. Do toho termínu má být schváleno dalších přes 3 tis. technických předpisů v souladu s evropskou legislativou (dosud je schváleno cca 800). 

V průběhu minulých let zemědělství a hutnictví byly hlavními odvětvími, která zajišťovala devizové příjmy Ukrajiny. V roce 2014 následkem válečných konfliktů na území Východní Ukrajiny utrpěla metalurgie vážné ztráty. Pád postihl téměř všechny komodity: válcovaný plech - meziroční pokles vývozu o 8 %, dlouhé výrobky - o 12 %, polotovary - o 16 %, litina - o 3 %. Je příznačné, že současně s poklesem prodejů hotových výrobků začal narůstat vývoz hutních surovin - o 28,2 % meziročně.

Dvě lokomotivy ukrajinského vývozu (zemědělství a hutnictví) "zachraňují" však ukrajinský zahraniční obchod cestou prodeje surovin, nikoliv alespoň primárně zpracovaných výrobků.

Hlubší zpracování zemědělských výrobků za účelem vývozu hotové produkce je právě jednou z cest rozšíření exportu v budoucnu, přičemž odborníci upozorňují na to, že se bude jednat především nikoliv o trh EU, ale o trhy třetích zemí. V oblasti strojírenství se jeví perspektivním zapojení ukrajinských podniků do průmyslových řetězců západní Číny a Kazachstánu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

 

Vydáno: 31.3.2015

Autor: CzechTrade

Autor: 
CzechTrade
Kategorie: