Tisková zpráva PK ČR - Stejné potraviny – jiné složení i jiná cena
Nakoupí-li český spotřebitel srovnatelné výrobky místo v českých prodejnách v Německu, nejenže ušetří podstatnou sumu peněz, ale ve velké většině případů si donese domů i kvalitnější výrobek. Jednoznačně to ukázal komplexní srovnávací test potravin nakoupených v Německu a v České republice, který organizovala Potravinářská komora ČR ve spolupráci s MF Dnes a Světem potravin, Pod stejnou značkou tak na západ o českých hranic dostanete zpravidla zcela jiný výrobek s jinou cenou.
Potravinářská komora společně s MF Dnes a časopisem Svět potravin zařadila do testu 20 výrobků různých kategorií, které nakoupila v supermarketech v ČR v Praze a v Německu v Drážďanech. Laboratorní testy jednoznačně ukázaly, že řada výrobků má v Německu jiné složení s použitím kvalitnějších surovin i s větším podílem hlavní složky výrobku. Zcela markantním případem je pak Pizza salámová Dr. Oetker, která v české verzi (což je verze i pro ostatní trhy nových členských států) obsahuje o polovinu méně salámu (německá 12 %, česká 6 %) a je o 10 gramů lehčí a vyráběná v Polsku (německá verze je vyráběna samozřejmě v Německu. Český spotřebitel ale lehce získá dojem, že si kupuje něco speciálního, protože v ČR se tato pizza s mizivým obsahem salámu honosně nazývá Edizione speciale.
Podobná situace je i u slazených nealkoholických nápojů, které jsou v ČR slazeny izoglukózou, kdežto na německém trhu řepným cukrem, nebo u přírodního sýru Almette (německý je tučnější) a u margarínu Rama (německá Rama je tučnější o 10 %, česká o téměř 10 % dražší).
Cenové srovnání běžných, nikoliv akčních cen jasně ukázalo, že dvě třetiny vzorků, tedy 13, bylo v ČR dražší.
U řady výrobků dosahovaly rozdíly více než 35 %, což rozhodně nelze přičíst na vrub odlišné DPH u potravin (SRN – 7 %, ČR – 15 %). Nejkřiklavějšími případy pak byla jahodová zmrzlina Carte d´Or, kde rozdíl činil téměř 37 % nebo tuňák v olivovém oleji Rio Mare s rozdílem 40 %. Nejvíce jsou ale postiženy děti – oblíbený a reklamou často propagovaný Kinder mléčný řez koupíte v Německu o polovinu levněji. V průměru tak byly potraviny v ČR dražší o 23,5 % než v Německu.
Není tedy pravdou tvrzení řady nadnárodních výrobců, že stejné potraviny mají na všech trzích stejné složení a rozhodně lze i odmítnout tvrzení, že odlišné složení vyžadují spotřebitelé. Jen těžko lze připustit, že by český spotřebitel preferoval poloviční obsah salámu na pizze, nekvalitní rostlinné tuky plné transmastných kyselin před máslem nebo čokoládou a izoglukózu před řepným cukrem. Podobně není pravdou tvrzení obchodních řetězců, že za rozdíl v cenách může odlišné DPH na potraviny v obou zemích. To by cenový rozdíl nesměl u některých výrobků činit až závratných 40 %.
Více informací:
Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 296 411 184, 602 704 859
e- mail: vecerova@foodnet.cz
Internet: http://www.foodnet.cz
Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 – Malešice, 108 03
17082015 TZ - PK AK Stejné potraviny....pdf [226.75 KB]
Vydáno: 18.8.2015
Autor: PK ČR