Tajemství živé vody
Alkohol znali lidé již ve starověku, využívali jej však především k lékařským účelům. Prvními alkoholickými nápoji bylo víno a pivo, známa, i když méně rozšířená, byla i medovina. Starověké civilizace neznaly metodu destilace, a tedy ani tvrdý alkohol, ten objevilo lidstvo až v 10. století. Jeho objev připisujeme arabským alchymistům a Číňanům, kteří jej však využívali především v lékařství a parfumerii.
Právě přes vývoj medicíny v klášterech se tvrdý alkohol objevil v Evropě, poprvé v období křížových válek. Ve středověku už vznikaly i městské a soukromé vinopalny – k výrobě alkoholu se totiž nejprve používala méně kvalitní vína, pivo a až poté obilí, slad a ovoce.
Název „pálenka" je odvozen od slovanského výrazu „pálit", tedy destilovat. Původně byl tento výraz používán jen pro destiláty z obilí a pro název lihovin z ovoce se rozšířil až později.Pálenky se nazývaly živou vodou (aqua vitae) a užívaly se jako lék na zažívání, povzbuzení krevního oběhu, ale i pro léčbu neštovic nebo obrny. Dvojitá destilace při jejich výrobě probíhala až do 15. století ve skleněné destilační soustavě, od století šestnáctého pak v kameninových a měděných zařízeních. První destilací vznikla tzv. břečka nelibého zápachu i chuti, která se po druhé destilaci stala již pitelnou pálenkou, flegmou. Její první část se používala k výrobě parfémů a mastí, flegma se poté ještě destilovala potřetí, často s přídavkem ovoce, jalovce nebo jiných voňavých bylin.
Je libo dryák?
Levné a tedy oblíbené vinné pálenky se vyráběly hlavně z toho, co zbylo, tedy z nahnilých a nedobrých hroznů a byly nejběžnějším druhem středověkého tvrdého alkoholu. Popíjela se ale i tzv. režná (žitná), která se pálila z ječného sladu, a sakroza z třtinového, jakýsi předchůdce dnešního klasického rumu, který nyní vyrábíme z brambor. Už od středověku byly lahůdkou mezi medicínskými prostředky likéry. Vyráběly se macerováním – nakládáním bylin nebo ovoce do alkoholu, vařením nebo filtrací přes ovoce. Staročeština všechny léčivé nápoje sdružovala pod obecné pojmenování traňk, dryák nebo dřiák.
Vydáno: 5.9.2014
Autor: Svět potravin