Slavnosti brambor

Datum: 21.9.2013  – 22.9.2013 
Místo konání: Farma Eden, Bystřice nad Pernštejnem
Tématické zaměření akce: Návštěva farmy
Cílová skupina: Široká veřejnost
Kategorie: Kulturní, společenské a promo akce

slavnosti_brambor

Bramborové speciality letos 21. a 22. září provoní dvůr farmy EDEN v Bystřici nad Pernštejnem. Návštěvníci ochutnají množství bramborových specialit z dlouhé řady odrůd brambor od nejlepších bramborářů z celé Vysočiny. Čerstvě sklizené brambory si budou moci také zakoupit. Na pódiu se budou střídat odborníci a vaření na téma bramborových receptů. Bohatý bramborový program čeká také děti.

Bramborový tatarák, pečená krkovice s rozmarýnem a gratinovanými bramborami, plněné bramborové knedlíky, vejce v bramborovém hnízdečku. To je jen malá ochutnávka z menu, které připravují organizátoři. „Pátrali jsme také v historických receptech a knihách, abychom našli původní jídla z Vysočiny. Ty jsme pak obnovili a některá z nich uvaří na pódiu šéfkuchař Petr Vramba z brněnské restaurace Sunset,“ řekl ředitel farmy Eden Michal Burian.

Pořadatelé spolupracují i s Výzkumným ústavem bramborářským. „Díky nim uvidí návštěvníci naprosté bramborové rarity. Odborníci poradí, jak brambory správně pěstovat, kupovat, skladovat a jak se dostaly do naší kuchyně,“ pokračuje organizátor Pavel Pichler z farmy Eden.

Na slavnostech se pobaví i rodiny s dětmi. Farma tu pro ně postaví mini zoo, budou si moci vyzkoušet jízdu na koních, užít si na skákacím hradu a vznikne tu i festivalový dětský koutek s malováním, bramborovými tiskátky, soutěžemi a trampolínami. A jako malí kluci si pohrají i tatínci. V rámci zemědělského programu totiž budou mít možnost řídit kombajn nebo traktor. Jízdu si můžou zájemci předem objednat na webových stránkách www.slavnostibrambor.cz. Pokud máte rádi koňské vyjížďky, i ty budou o víkendu k dispozici.

Bystřice nabízí ideální program na celý den. Návštěvníci dostanou ke vstupence zdarma bramborovou polévku a vstup do místního muzea. Motoristé mohou návštěvu spojit s prohlídkou krásného hradu Pernštejn, pro turisty se nabízí vycházka na rozhlednu Karasín nebo ke zříceninám Aueršperk a Zubštejn. Přímo v Bystřici můžou milovníci adrenalinu navštívit lanové centrum a fanoušci motorek muzeum malých motocyklů.

Na farmě vzniká ekologický zábavní park Eden – centrum zelených vědomostí a místní chtějí ukázat, v jaké stavu dnes statek je a co se zde chystá. Letos na podzim by měla začít rozsáhlá rekonstrukce a lidé pak budou moci online sledovat její průběh. Na jaře roku 2015 bude v areálu například muzeum půdy, ukázky panského bydlení i replika vesnice z Vysočiny, futuristická ekopyramida, minipivovar i zelená lékárna. Záštitu nad festivalem převzal starosta města Bystřice nad Pernštejnem Ing. Karel Pačiska, na organizaci se podílí i místní VOŠ a SOŠ zemědělsko-technická a sdružení ECEAT.

 

 

Vydáno: 12.9.2013

Autor: Ministerstvo zemědělství

Autor: 
Ministerstvo zemědělství
Kategorie: