Skvělý salát jen ze správných brambor

Každá rodina má vlastní recept na bramborový salát, na který nedá dopustit. Jeho základem jsou vždy brambory, ne všechny se však do salátu hodí a ne ze všech dobrý salát vyrobíte. Ne vždy se vám však podaří sehnat tradiční salátové odrůdy jako Keřkovské brambory nebo Annabelle. Nejlépe vám o vhodnosti odrůdy pro výrobu salátu napoví typ brambor.

Písmeno vám napoví

Varný typ udává, k čemu je brambora vhodná z hlediska její kuchyňské přípravy. Tři základní typy se označují A, B, C. Setkáte se i s varnými typy A-B nebo B-C, neboť typy nejsou striktně vymezeny. V takovém případě první písmeno značí převahu k danému varnému typu. Existuje i varný typ D, který však v kuchyni nevyužijete, neboť je určen pro průmyslové zpracování.

Varný typ A (označovaný zelenou barvou):  brambory s pevnou lojovitou dužinou po varu. Nejsou moučnaté a nerozváří se ani při delší době varu, při vaření si udrží svůj tvar. Jsou vhodné především do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloha.

Varný typ B (označovaný červenou barvou): brambory jsou polopevné, po varu se částečně rozsypávají a trochu moučnatí. Hodí se jako univerzální příloha – do salátů, polévek, těsta i pro restování.

Varný typ C (označovaný modrou barvou): brambory mají po varu měkkou dužinu, rozsypávají se, snadno se rozvaří. Brambory jsou nejvhodnější na kaše a těsta, přípravu hranolek či bramboráků, pečení ve slupce a v alobalu. 

 

Rané vs. pozdní

V ČR můžete narazit na několik stovek odrůd brambor, i když běžně dostupných v prodejní síti jich určitě tolik nebude. Jedno ze základních dělení je na brambory rané a pozdní nebo také nové a staré. Nové brambory jsou brambory, které se sklízejí malé a mladé, varné typy se u nich neuvádějí. V obchodech je najdeme od května a jsou menší a pevnější než brambory pozdní. Ty se prodávají po celý rok a mohou se skladovat řadu měsíců.

Jak je nakupovat?

Lidé většinou brambory vybírají jen podle vzhledu, což je chyba. Nejlépe se prodávají velké brambory s hladkou slupkou, neboť se lépe perou i loupou. Přitom nejlepší z hlediska chuti bývají hlízy středně velké (kolem sedmi centimetrů), přerostlé brambory mívají příliš vodnatou chuť.

Brambory nevybírejte podle toho, zda mají žlutou, či červenou slupku, nýbrž podle varného typu. Právě ten charakterizuje vlastnosti brambor s ohledem na jejich využití a zároveň zaručuje, že splňují požadované parametry. „Při nákupu Češi zatím nerozlišují odrůdy brambor, což je škoda. Nevhodným zpracováním a využitím v kuchyni té či oné odrůdy totiž dochází ke znehodnocení jejich předností, což může nepříjemně ovlivnit celkový výsledek snažení,“ komentuje Miloslav Macháček ze společnosti Tesco Stores.

Autor: 
Svět potravin