Silné pivo třeba i k dezertu
Jako příklad lze uvést pivovar Eggenberg, který vyrábí silné, čtrnáctistupňové pivo s dominantní příchutí sladového aroma. Díky jeho chuti, která připomíná víno pozdního sběru, se hodí třeba i k dezertu.
Právě nyní, kdy pivní trh prochází globalizací, se stávají speciality pro malé pivovary strategií, která jim pomáhá na trhu přežít.
Vedoucí postavení na trhu s pivem totiž tradičně v Rakousku drží firma Heineken, sdružující značky jako Gösser, Zipfer, Puntigamer či Schwechater. Celkové prodeje tohoto tržního vůdce činí ročně přes 160 miliónů hektolitrů piva. To je zhruba dvacetkrát více, než se v celém Rakousku ročně spotřebuje.
Proti největšímu tržnímu hráči se postavilo devět menších rakouských pivovarů, které založily spolek s názvem „Culturbrauer“. Cílem tohoto spolku je pokusit se nastavit pivo v očích zákazníků jako gurmánský produkt. Prostřednictvím tzv. „Požitkářského balení“, které nabízejí, chtějí zajistit další rozšiřovaní jejich specialit na trhu. Toto balení je typické tím, že obsahuje piva z různých pivovarů v jednom. Mezi členy tohoto společenství patří v současnosti devět pivovarů: Brauerei Schloss Eggenberg, Freistädter Bier, Hirter Bier, Mohrenbrauerei, Murauer Bier, Schremser Bier, Trumer Privatbrauerei, Zillertal Bier a Privatbrauerei Zwettl. Společně dosahují tyto pivovary ročního výstupu ve výši zhruba 13 % celkové domácí produkce.
Jak zmiňuje ředitel pivovaru Eggenberg Hubert Stöhr, pro export jsou nejdůležitější speciality. Například ve Spojených státech jsou tomuto fenoménu velmi otevřeni. Malé rakouské pivovary již zaznamenaly nový trend, kdy za ochutnávkami piva přijíždí stále více turistů.
Nový trend potvrzuje také statistika, která uvádí, že téměř 90 % pivních specialit je prodáváno do zahraničí. Například již výše zmiňovaný pivovar Eggenberg se díky svým produktům těší z každoročně lehce narůstajících obratů.
Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO ve Vídni.
Vydáno: 1.2.2013