Setkání zelinářů ve Skalském dvoře se opět vydařilo

Jaroslav Zeman, předseda ZUČM v úvodu své přednášky velice kladně hodnotil úzkou spolupráci s mnoha institucemi (MZe, SZIF, ÚKZÚZ, VÚRV, Ovocnářskou unií, Agrární komorou atd.), které zelinářům naslouchají a berou v úvahu podněty a připomínky. Významná spolupráce je také se sdělovacími prostředky, prostřednictvím kterých informujeme veřejnost o aktuální situaci a problémech zelinářů, různých akcích, výstavách atd.

Z akcí, které ZUČM uspořádala, nebo se jich zúčastnila, předseda zmínil například tiskovou konferenci, na které ve spolupráci s ostatními pěstitelskými svazy jejich zástupci informovali o situaci v minoritních komoditách. ZUČM se také účastnila výstavy v Poslanecké sněmově, kde prezentovala široký sortiment toho, co jsou zelináři v ČR schopni vypěstovat. Z 200 přítomných poslanců, kteří měli výstavu pár kroků od jednacího sálu, se jich přišlo podívat cca do dvaceti, což byla škoda, protože jsme výstavu dělali hlavně pro ně. Dále se ZUČM účastnila výstavy Země živitelka, kde zelináře navštívil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Na Zahradě Čech stánek Zelinářské unie navštívil ministr zemědělství Marian Jurečka, senátor Jan Veleba a Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje. Na Zahradě Čech byl uspořádán již VI. ročník soutěže Zelí roku, do kterého bylo přihlášeno 13 vzorků kysaného zelí, Výsledky byly následující:

1. místo: KUBÍČKOVO HANÁCKÉ ZELÍ - Zelárna Jiří Kubíček, Bystročice 
2. místo: TALAŠOVO KYSANÉ ZELÍ - Zelárna Jiří Talaš, Tlumačov
3. místo: SAMIR KYSANÉ ZELÍ - Zelárna SAMIR KYSANÉ ZELÍ s.r.o.
4. místo: TUŘANSKÉ KYSANÉ ZELÍ - AGRO BRNO – TUŘANY, a.s.
5. místo: KŘIVICKÉ KYSANÉ ZELÍ - Zelárna HUŠEK, Křivice

Poslední výstavou byla Flora Olomouc – Hortikomplex, kde zelináře a ovocnáře každoročně prezentují jednotliví pěstitelé, odbytová družstva a některé semenářské firmy. Účast na výstavách je velkou měrou zaměřena na děti, pro které jsou vyhlašovány různé soutěže například v kreslení, ohodnocené zajímavými propagačními materiály a zeleninovými odměnami. Ve spolupráci s firmami byly dále zorganizovány zajímavé zahraniční exkurse (návštěvy dnů otevřených dveří, pěstitelů a odbytových center), kde mohli pěstitelé vidět celou řadu zajímavostí.

Po zhodnocení činnosti Unie předseda informoval o průběhu pěstitelské sezony. Jaro se otevřelo velice brzy. Přípravy půdy a následné zakládání porostů začaly v některých zelinářských oblastech již koncem února. Takto brzké založení porostů je velice rizikové z hlediska poškození mrazem. Proto bylo nutné tyto porosty chránit netkanou textilií, která významně urychluje i vývoj vegetace. Při prvních sklizních se objevily snahy o zneužívání označení Česká zelenina například na rajčatech, které v daném období ještě nebylo možné sklízet. 

Zelinářský rok 2014 byl velice složitý. Zhruba v polovině hlavní sklizňové sezony se pěstitelé potýkali s významnými odbytovými problémy. Začalo to česnekem, který se v ČR vykupoval za 65 Kč/kg. Pak se zcela zastavil odbyt okurek a paprik. Pěstitelé věřili, že se ceny plodové zeleniny ještě srovnají, a tak ve sklizních pokračovali, aby byla zachována plodnost rostlin. Sklizená produkce byla ovšem neprodejná, a tak ji posléze museli sypat na kompost. Následně Rusko vyhlásilo zákaz dovozu zeleniny z EU. Přetlak zeleniny z důvodu nadprodukce se ještě zvýšil a odbytové problémy se prohloubily. O kompenzace za uplatňování protikrizových opatření se většině českých pěstitelů nepodařilo požádat, finanční prostředky totiž vyčerpali jejich polští kolegové, kteří podali 12 tisíc žádostí, naši pěstitelé pouhé tři žádosti. S odbytovými problémy jsme potýkali až do konce sezony, která díky příznivému počasí pokračovala až do poloviny prosince. 

Předseda Zeman zmínil také problémy při obchodování s obchodními řetězci. Pěstitelé si stěžují na předražené obaly, ve kterých je řetězce nutí zboží dodávat. Každý řetězec požaduje zboží v jiném typu obalu, kterých mají pěstitelé ve skladech velké množství různých druhů, za které musí navíc zaplatit vysokou cenu. Cena za vyprání jedné plastové bedny, nebo nákup nevratné kartonové bedny je cca 16 Kč/ks. 

Do takové bedny se vejde například 6 ks květáků, což znamená snížení výkupní ceny o 2,7 Kč/ks. Proto byla představenstvem Zelinářské unie vytvořena pracovní skupina, která má za úkol uspořádat jednání se zainteresovanými institucemi a pokusit se sjednat nápravu.

Nakonec předseda pohovořil o jednáních ohledně společné zemědělské politiky na budoucí programové období, jak konstatoval: „Začali jsme jednat s ministrem Bendlem, jednání pokračovala s ministrem Tomanem a nyní jednáme s ministrem Jurečkou. Velice jsme si považovali, že se o zelenině zmiňovaly různé programové a strategické dokumenty ministerstva zemědělství a Vlády ČR. Proto jsme dále pracovali na námi stanovených prioritách, aby nezůstalo pouze u slov. Požadovali jsme zachování podpory integrované produkce zeleniny. Podařilo se vyjednat zařazení zeleniny mezi citlivé komodity.“

Zeleninové druhy byly rozděleny do dvou kategorií dle pracnosti a pracovalo se na tvorbě metodiky. Pěstitelům zeleniny bude v rámci této podpory rozděleno každoročně 100 milionů Kč. Zůstala zachována podpora sdružování pěstitelů do odbytových organizací. Podařilo se naplnit finančními prostředky národní dotační titul Podpora obnovy a budování závlahového detailu a optimalizace závlahových sítí, ze kterého mohou pěstitelé čerpat finanční prostředky na obnovu velkoplošných závlahových soustav - čerpacích stanic, trubních rozvodů, závlahových nádrží, a na nákup vlastního závlahového zařízení - pásových zavlažovačů a kapkových závlah. Zůstala zachována podpora na pojištění porostů zeleniny. 
Začátkem letošního roku bylo vyhlášeno 22. kolo PRV, ve kterém mohou pěstitelé požádat o finanční prostředky na nákup speciálních strojů pro pěstování zeleniny a na linky pro posklizňové zpracování. V loňském roce se podařilo na propagaci zeleniny na výstavách vyčlenit podstatně více prostředků, než v předchozích letech, což je také velice dobrou zprávou pro zelináře.

Miroslav Toman, prezident Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR, hovořil mimo jiné o problematice kofinancování Programu rozvoje venkova. ČR má jedno z nejnižších kofinancování v EU ve výši 25 % (původně bylo 15%), to je ale stále málo, protože v Polsku je to 38 %, v Rakousku 49 %, v Německu je to 50 %, atd. Dáváme tak okolním zemím sami nástroje, jak nás na společném, ale i domácím trhu převálcovat a zlikvidovat. Prvovýrobci čelí tlaku obchodních řetězců na cenu dodávaných produktů, která nerespektuje vývoj trhu a rozevírá nůžky mezi cenami výrobců, zpracovatelů a obchodních řetězců. Proto je nutné schválit novelu zákona o významné tržní síle. Řada starých i nových členských zemí legislativně upravuje vztahy s obchodníky mnohem tvrději, než to plánuje ČR. Prezident Toman kladně hodnotil význam podpory pojištění porostů zeleniny z PGRLF s úhradou pojistné částky do 50 %. 

Další přednášející informovali zelináře o nastavení programového období let 2015 - 2020. Investiční dotace v rámci Programu rozvoje venkova představila Ivana Veningerová z MZe, o zařazení zeleniny do tzv. citlivých komodit a systému rozdělení této podpory hovořila Kateřina Štrossová z MZe. O zkušenostech z kontrol integrované produkce zeleniny v roce 2013 pohovořil Josef Miškovský ze SZIF. Pravidla pro integrovanou produkci zeleniny a ekologické zelinářství pro nové programové období představil Josef Makovský. Dlouhodobě požadovaný titul na podporu obnovy závlah prezentoval Karel Pelikán z MZe. Jana Hájková ze SZPI informovala o výsledcích úředních kontrol ovoce a zeleniny. O Úskalích registrace a převodu registrace přípravků na ochranu rostlin do zeleniny informoval Pavel Minář ze SRS. O významných škůdcích v zelinářství informoval Kamil Holý z VÚRV Ruzyně.  Hovořilo se také o výživě zeleniny, moderních obalových materiálech. O možnostech pojištění porostů zeleniny. Zajímavou přednášku o monitoringu sucha přednesl Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně. Druhý den konference přijel pěstitele pozdravit náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla. 

Za zahraničních přednášejících představil problematiku předpěstování sadby Bart Verhalle, ředitel sadbárny West Plant Group z Holandska. Plodinový specialista z téže společnosti informoval pěstitele o nejvýznamnějších chorobách košťálovin. Systém pěstování paprik v Maďarsku představil Lajos Szegedi obchodní partner společnosti SEMO, a.s. z Maďarska. O systému chemické ochrany pohovořil Zenon Malek – plodinový specialista společnosti Syngenta z Polska. 

Součástí Zelinářských dnů byla opět prezentace firem, které pěstitelům nabízely přípravky na ochranu rostlin, speciální hnojiva, osiva, sadbu, technologie pro zavlažování zeleniny, plastové přepravky a ohradové palety, mechanizaci pro zelinářství, provádění rozborů půd a zeleniny, pěstitelé zde rovněž dostali informace o možnostech pojištění porostů zeleniny a mnoho dalšího. Dle našeho názoru se letošní ročník Zelinářských dnů opět velice vydařil. Doufáme, že zde pěstitelé načerpali mnoho inspirace do nadcházející sezony a že využili i možnost osobního setkání s kolegy ze svého oboru.

Radovan Tůma, tajemník ZU ČR

 

 

Vydáno: 13.2.2015

Autor: AK - APic.cz

Autor: 
AK - Apic.cz
Kategorie: