Schválení seznamu obecných zdravotních tvrzení
Na jednání Stálého výboru pro potraviny (5. 12. 2011) schválily členské státy Evropské unie návrh nařízení Komise obsahující seznam 222 tvrzení, která získala pozitivní hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).
Podle vyjádření Evropské komise (EK) je tím spotřebitel lépe chráněn před klamavými, neodůvodněnými, banálními nebo nepravdivými tvrzeními. Je to další příspěvek k harmonizaci, a také nástroj proti nekalé konkurenci. Schválená tvrzení byla podrobena rigoróznímu vědeckému zkoumání a vypovídají mnohem přesněji o zdravotních přednostech. Podnikatelé mají určitý prostor k tomu, aby jim přidali na srozumitelnosti.
Vyřazeny byly byliny, jejichž seznam bude vydán následně. V případě některých probiotik byl kmen mikroorganismu podle EFSA nedostatečně definován a žadatelé dostali možnost doplnit chybějící údaje. Podnikatelé mohou pokračovat v používání některých tvrzení, která jsou založena na souladu s dalšími ustanoveními nařízení 1924/2006/ES a s národními předpisy. Zamítnutá tvrzení budou muset být stažena z oběhu do 6 měsíců od účinnosti nařízení.
Podle spotřebitelské organizace BEUC a její britské větve Which? se jedná o významný krok kupředu. Nyní je třeba zajistit, aby se tvrzení nemohla objevovat na potravinách s vysokým obsahem tuku, soli a cukru, a to jen proto, že potravina obsahuje určitou zdraví prospěšnou složku. Obě organizace však tvrdí, že některá ze schválených tvrzení v seznamu být neměla, jiná neschválená naopak ano. Za neopodstatněné považují např. tvrzení o vlivu zeleného čaje na normální krevní tlak.
Schválena měla být podle nich tvrzení o potřebnosti vápníku pro kosti, o vlivu snížené spotřeby nasycených tuků na zachování normální hladiny cholesterolu, o vlivu snížené spotřeby sodíku na zachování normálního krevního tlaku, o příspěvku melatoninu k usínání, o vlivu rostlinných sterolů a stanolů pro udržení normální hladiny cholesterolu.
Evropská federace asociací výrobců zdravotně prospěšných výrobků (EHPM) vyjadřuje nesouhlas s tím, že mnohá tvrzení nebyla do seznamu zařazena. Upozorňuje na čl. 13.1, že pokud tvrzení nedosáhne příznivého stanoviska u EFSA, má být její posouzení obezřetně přehodnoceno jiným způsobem - jaký je požadován pro tvrzení podle čl. 13.5 a čl. 14. EHPM tvrdí, že zamítnutá tvrzení by rovněž měla být uvedena v Registru EU a jejich použití by mělo být zakázáno až po přechodné době 6 měsíců. Kromě toho nezískala některá tvrzení pozitivní hodnocení EFSA proto, že nepatří do působnosti nařízení 1924/2006. Ta by měla být schvalována podle čl. 10.3, který umožňuje odkazovat na obecnou a nespecifickou zdravotní prospěšnost vedle specifické zdravotní prospěšnosti. EHPM nesouhlasí s tím, že na základě negativního stanoviska EFSA byla tvrzení automaticky zamítnuta - mnohdy se jedná o procesní chyby, především o nejasnosti v zásadních věcech. Kritéria EFSA by měla být přezkoumána. EHPM zdůrazňuje, že čl. 13.1 má mít větší význam než kladné či záporné stanovisko EFSA.