Rizikové potraviny pocházejí často z Číny
Většina nebezpečných potravin nebo krmiv se dostává do Evropy z Číny. V minulém roce nahlásily státní kontrolní úřady evropskému Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF celkem 540 podezřelých produktů z Číny.
Tuto informaci poskytla Evropská komise ve své výroční zprávě zveřejněné v červnu. Také dovozy z Indie nebo Turecka častěji vzbuzovaly pozornost kontrolních orgánů – v minulém roce bylo hlášeno více než 300 případů.
Prostřednictvím systému RASFF si státní kontrolní orgány vyměňují informace o produktech, které mohou představovat nebezpečí pro zdraví člověka nebo zvířat. Vedle států Evropské unie jsou do systému zapojeny také Norsko, Lichtenštejnsko a Island a částečně také Švýcarsko.
V aféře s koňským masem deklarovaným jako hovězí využily státy EU rovněž systém RASFF – k vzájemnému průběžnému podávání informací, a to i navzdory tomu, že podle sdělení Evropské komise nevzniklo žádné zdravotní riziko. Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg chce proto stávající čtyři typy oznámení RASFF rozšířit o oznámení o klamání spotřebitele.
Prostřednictvím hlášení poukázaly úřady například na nedeklarované látky v potravinách, na které mohou alergici citlivě reagovat (například mléko). Kontrolní orgány nalezly také nepovolená barviva, geneticky modifikované potraviny, pesticidy nebo mykotoxiny. Ne vždy se však podezřelé produkty dostaly na trh – téměř polovina hlášených produktů byla zadržena a odmítnuta již na vnějších hranicích EU.
V roce 2012 bylo do systému RASFF vloženo celkem 8 797 hlášení, řada z nich probíhajících ještě z předchozího roku. V 526 případech se přitom jednalo o vážná zdravotní rizika způsobená produkty, které již byly v prodeji. Velká část ze zhruba 3 500 nových hlášení se týkala přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví pocházejícího z potraviny a pouze zhruba v 600 případech se jednalo o krmiva. (dpa)
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 1.8.2013