Proč pšenice fialoví?

 
Fialové zbarvení listů pšenice způsobují antokyany, které se v rostlinách vytvářejí v důsledku chladných větrů a vysoké intenzity slunečního záření.

 

Místo zelené barvy vykazovaly v posledních týdnech některé porosty pšenice barvu fialovou. Postiženy byly především starší listy a listové špičky. Podobně vypadaly vyzimované porosty pšenice v minulém roce, kdy však byly poškozeny i kořeny.

Příčinou fialového zbarvení jsou dlouho trvající, silné, chladné východní větry a sluneční svit, které stimulují rostliny k tvorbě tmavých pigmentů – antokyanů. Ty zbarvují především plody (ostružiny, červené hrozny révy vinné) a květy. Mnoho mladých rostlin je vytváří ve starších listech za chladu a vysoké intenzity světelného záření. Antokyany absorbují především krátkovlnné záření a chrání ještě citlivá listová pletiva před poškozením buněk. Pokud se při rostoucí teplotě a příjmu živin vytváří opět větší množství chlorofylu, pigment se odbourává.

Fialové zbarvení lze v chladných obdobích s vysokou intenzitou slunečního záření pravidelně pozorovat v pšenici a především v kukuřici. Vzhledem k tomu, že tyto pigmenty se tvoří jen v živých buňkách, nejsou žádným signálem poškození. Tento jev je často zaměňován za nedostatek fosforu, protože v obou případech se nejprve zbarvují starší listy.

Top Agrar, 2013, č. 5, s. 48
 
 
 
 
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 22.5.2013
Autor: 
Mgr. Dana Koubová (ÚZEI, Agronavigátor.cz)