Přírodně identický zeaxanthin pro doplňky stravy

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal pozitivní stanovisko k využívání přírodně identického zeaxanthinu jako ingredience v doplňcích stravy. Podle vyjádření EFSA, podloženého dostupnými údaji, příjem 0,75 mg zeaxanthinu/kg tělesné hmotnosti za den odpovídající dennímu příjmu 53 g na osobu s hmotností 70 kg, nepředstavuje žádné zvýšení bezpečnostního rizika. Názor EFSA je reakcí na dokumenty obsahující vyčerpávající soubor bezpečnostních studií, který zahrnuje i dvougenerační výzkum reprodukční toxicity a 22 dalších referencí, které byly připraveny  a postoupeny Evropské komisi společností DSM (nizozemská společnost) v lednu 2012. Zeaxanthin je společně s luteinem jednou z hlavních komponent makulárního pigmentu. Ukládá se v makule lidského oka odpovědné za centrální vidění, a působí i jako filtr modrého světla a antioxidant.
Zdroj:  http://www.ift.org/food-technology/newsletters/ift-weekly-newsletter/2012/october/101012.aspx
(Autor překladu: Ing. Olga Kopáčová)

Výživa a potraviny 68, 2013, č.3, s. 62

Související informace:
"Syntetický zeaxanthin schválen do doplňků stravy" (Ing. Suková, 28.02.2013)
"Prováděcí rozhodnutí Komise 2013/49/EU, kterým se povoluje uvedení syntetického zeaxanthinu na trh jako nové složky potravin"

Lutein, Zeaxanthin, Betakaroten
Tyto látky patří mezi karotenoidy, které tvoří významnou skupinu antioxidantů. Tyto karotenoidy se akumulují ve vyšším množství zejména ve žluté skvrně sítnice oka (makula). Žlutá skvrna (makula lutea) obsahuje vysokou koncentraci pigmentů: luteinu a zeaxanthinu. Tyto karotenoidní pigmenty mají schopnost pohlcovat modré světlo. Právě modrá část světelného spektra je pro buňky sítnice zvlášť nebezpečná a může je poškodit. Čím je koncentrace pigmentů v buňkách sítnice vyšší, tím je i lepší její ochrana.
Betakaroten je nejznámějším karotenoidem, ze kterého si náš organismus dokáže sám "vytvořit" vitamin A. Ten je nepostradatelný pro správnou funkci zraku. Vitamín A je přítomný uvnitř čípků a v pigmentové vrstvě sítnice. Dopadem světla na nervové buňky (tyčinky a čípky) se tyto struktury podráždí, vzniklý vzruch se pak nervovými dráhami přenese do mozku a my vidíme.
Karotenoidy přispívají k posilování obranného systému oka. Karotenoidy absorbují, podobně jako ochranný světelný filtr, ultrafialové záření a pomáhají tak chránit citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace karotenoidů v oku klesá s přibývajícím věkem.
(Zdroj: http://www.mojelekarna.cz/samolecba/letaky/pl-ocutein-fotre-lutein.pdf )

 

 

Vydáno: 26.8.2013

Autor: ÚZEI, Agronavigátor

Autor: 
Bezpečnost Potravin