Přídatné látky (aditiva)

Některé látky, které byly schváleny pro použití v potravinách, jsou zároveň obsaženy jako přirozeně se vyskytující v mnoha potravinách. Jedná se např. o riboflavin (E 101), karoteny (E 160a), antokyany (E 163), kyselinu octovou (E 260), kyselinu askorbovou (E 300) aj. Všechny tyto látky se souhrnně nazývají přídatné látky (aditiva).

Aditiva jsou látky, které se běžně nekonzumují jako potraviny, ale záměrně se do nich přidávají pro technologické účely, jako je např. konzervace potravin. Podle technologické funkce se aditiva rozdělují do funkčních tříd, jako jsou sladidla, tj. látky používané k tomu, aby se potravinám nebo stolním sladidlům dodala sladká chuť. Mezi náhradní sladidla nepatří monosacharidy a disacharidy, za náhradní sladidla se nepovažují potraviny se sladkou chutí - např. fruktóza a med.

Barviva jsou látky, které potravině dodávají barvu nebo barvu obnovují. Zahrnují rovněž přírodní složky potravin a přírodních zdrojů, jež jako takové nejsou obvykle používány jako charakteristické složky potravin. Některé potraviny (např. med, ovocné šťávy a nektary) dobarvovat není povoleno.

Látky, které prodlužují trvanlivost potravin tím, že je chrání proti zkáze způsobené mikroorganismy, nebo které potraviny chrání před růstem patogenních mikroorganismů, jsou konzervanty, látky, které prodlužují trvanlivost potravin tím, že je chrání proti zkáze způsobené oxidací (např. proti žluknutí tuků a barevným změnám) - antioxidanty.

Výčet a popis technologické funkce aditiv - látky, které se za přídatné látky nepovažují (mj. kuchyňská sůl nebo šafrán pro barvení, které lze rovněž používat pro technologické účely), podmínky použití přídatných látek, označování, legislativu, právní rámec Evropské unie a další podrobné informace o aditivech můžete najít na webových stránkách http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1005724&docType=ART&nid=11324 a http://www.bezpecnostpotravin.cz/stranka/potravinarska-aditiva.aspx Ministerstva zemědělství.

Zdroj: SZPI